Kaźmierczak: Awans Polski o 7 miejsc w Indeksie Wolności Gospodarczej 2014

15 stycznia 2014, 13:54 Drogi
Cezary Kaźmierczak

– Poprawa miejsca naszego kraju w ostatniej edycji światowego Indeksu Wolności Gospodarczej zawdzięczamy przede wszystkim przeprowadzonej deregulacji zawodów i uproszczenia urzędniczych procedur wymaganych w procesach inwestycji budowlanych – mówi naszemu portalowi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jego zdaniem uproszczenie procedur jest szczególnie ważne dla wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw budowlanych.

– Na wynik Polski w indeksie złożyły się działania dwóch ministrów: w 70 proc. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, którego zdymisjonowano, oraz w 30 proc. – ministra transportu Sławomira Nowaka, który też już nie pełni tej funkcji. Samo uproszczenie procedur niekoniecznie zaważyło na przebiegu największych inwestycji infrastrukturalnych, jednak pozwoliło swobodniej działać mniejszym firmom, wykorzystującym przeprowadzone zmiany w prawie budowlanym, m.in. dotyczące uproszczenia uzyskiwania pozwoleń na budowę – mówi dalej Kaźmierczak.

– W obecnym roku spodziewam się wszystkiego najgorszego jeśli chodzi o dalszy postęp w zakresie deregulacji zawodów i uproszczenia urzędniczych procedur w inwestycjach budowlanych. Zwłaszcza w kontekście czterech wyborów nadchodzących w kolejnych miesiącach – kończy Kaźmierczak.