Komisja wyłoży ciężkie miliardy na rozwój wodoru. Polska jest częścią planu

15 lutego 2024, 15:00 Alert

Komisja Europejska zatwierdziła nową pomoc publiczną na wspólny projekt siedmiu państw członkowskich, w tym Polski, w wysokości 6,9 mld euro. Środki te mają zostać przeznaczone na projekty infrastrukturalne mające na celu zwiększenie dostaw wodoru ze źródeł odnawialnych.

Wodór. Fot. Freepik

Unia Europejska przeznacza coraz większe środki na rozwój wodoru. Ten nośnik energii, który jest wytwarzany w wyniku elektrolizy i przy dużych nadwyżkach energii ze źródeł odnawialnych ma pomóc Wspólnocie zmniejszyć zależność od gazu.

KE oczekuje, że zwiększenie dostawy wodoru odnawialnego zmniejszy zależność od gazu ziemnego i pomoże w osiągnięciu celów Europejskiego Zielonego Ładu. Projekt o nazwie IPCEI Hy2Infra został przygotowany i zgłoszony wspólnie przez siedem państw członkowskich. Poza Polską na tej liście znalazły się: Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia oraz Słowacja. W projekcie wezmą udział 32 przedsiębiorstwa prowadzące działalność w co najmniej jednym państwie członkowskim, w tym firmy małe i średnie.

IPCEI Hy2Infra – to trzeci taki projekt dotyczący, zwiększenia dostaw wodoru. Komisja zatwierdziła w lipcu 2022 roku IPCEI Hy2Tech, który koncentruje się na rozwoju technologii wodorowych dla użytkowników końcowych. IPCEI Hy2Use został zatwierdzony we wrześniu 2022 roku i skupia się na zastosowaniach wodoru w sektorze przemysłowym. Hy2Infra dotyczy inwestycji infrastrukturalnych, które nie są objęte dwoma pierwszymi.

Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości zostanie zrealizowanych kilka projektów, przy czym uruchomienie wielkoskalowych elektrolizerów ma nastąpić w latach 2026-2028, a rurociągów – w latach 2027-2029, w zależności od obszaru geograficznego. Całkowite zakończenie projektów zaplanowano na rok 2029, przy czym terminy różnią się w zależności od projektów i firm.

– W ramach tego IPCEI zostaną utworzone pierwsze regionalne klastry infrastruktury w kilku państwach członkowskich i przygotują grunt pod przyszłe połączenia międzysystemowe w całej Europie, zgodnie z europejską strategią w zakresie wodoru. Wesprze to rozwój rynku dostaw wodoru ze źródeł odnawialnych i przybliży nas o krok do uczynienia z Europy pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu do 2050 roku – powiedziała wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński       

Symbioza atomu i wodoru jest możliwa, ale najpierw trzeba zadbać o fundamenty (RELACJA)