Kerry: Partnerstwo USA – UE wobec wyzwań energetycznych

4 kwietnia 2014, 10:41 Energetyka

Stany Zjednoczone chcą zapobiec wykorzystywaniu energii jak oręża polityki lub instrumentu agresji – powiedział 2 kwietnia w Brukseli sekretarz Departamentu Stanu USA John Kerry. 

Kerry podkreślił, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska mają wiele do zrobienia w celu dywersyfikacji dostaw energii. W USA prezydent Obama stara się, aby zrealizować program ochrony klimatu. Tym bardziej, że Europa zrobiła już tak wiele dla tego celu. Żadna grupa narodów nie zrobiła więcej niż Unia Europejska. To zachęta i przykład dla innych, aby nie uzależniać się od jednego źródła energii – powiedział Kerry.

W ramach tych dążeń dla Europy ważne są dwa projekty. Korytarz Południowy z Azerbejdżanu przez Turcję, Grecję i Włochy do Europy. Rozbudowa w Europie terminali importowych LNG z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury przesyłu. Ten projekt jest związany z amerykańskim projektem eksportu LNG do krajów UE, „przewidującym od 2015 dostarczanie Europie więcej gazu niż Europa zużywa dziś” – podkreślił Kerry. Konieczne jest partnerstwo USA i UE wobec wyzwań energetycznych. Tych wynikających z kryzysu ukraińskiego, tych podyktowanych  koniecznością dywersyfikacji źródeł energii i tych, „które przed nami stawiają globalne zmiany klimatu przedstawione w najnowszym raporcie IPCC”.