Podgórski: Mały atom da KGHM stabilną energię

23 czerwca 2022, 12:15 Atom

KGHM chce utrzymać pozycję lidera na rynku. Ważnym czynnikiem długoterminowym są koszty, dlatego pozyskiwanie technologii, które są stabilne, jest kluczowe. Potrzebujemy 380 MW stabilnej energii i mały atom nam w tym pomoże – powiedział Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM podczas Kongresu 590.

Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM podczas Kongresu 590
Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM podczas Kongresu 590. Fot. BiznesAlert.pl

– Skupiamy się na głównym celu, którym jest wydobycie miedzi, srebra i złota. Tutaj mówimy o komercyjnym wykorzystaniu energetyki jądrowej. Rozszerzamy nasze wydobycie a to oznacza wzrost zapotrzebowania – powiedział Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM w trakcie panelu „Czy energetyka jądrowa może powstrzymać kryzys klimatyczny?”.

– KGHM chce utrzymać pozycję lidera na rynku. Ważnym czynnikiem długoterminowym są koszty, dlatego pozyskiwanie technologii, które są stabilne, jest kluczowe. Potrzebujemy 380 MW stabilnej energii i mały atom nam w tym pomoże – podkreślił.

Profesor Ludwik Pieńkowski zaznaczył, że do niedawna energetyka jądrowa była postrzegana jako remedium na wyzwania klimatyczne. – Czas wojny sprawił, że atom to konieczność. Projekt NuScale Power odpowiada potrzebom KGHM. Jest to opcja najbardziej dojrzała technologicznie. Umożliwia budowę modularnego bloku  energetycznego o mocy od 308 do 924 MWe – powiedział ekspert KGHM.

– W niedługim czasie ruszą pierwsze komercyjne inwestycje w Polsce, Rumunii i Stanach Zjednoczonych. Potrzebujemy wszystkich rąk na pokładzie, tu nie ma konkurencji i nikt się z nikim nie ściga – dodał.

Opracował Jędrzej Stachura

Krukowski: Wojna na Ukrainie nie zmienia planów dotyczących dekarbonizacji, atomu i OZE (WIDEO)