AlertŚrodowiskoWszystko

KGHM dzieli się doświadczeniami z Żelaznego Mostu

fot. KGHM

Monitoring i bezpieczeństwo budowli hydrotechnicznych było tematem Międzynarodowej Konferencji Technicznej Kontroli Zapór z udziałem przedstawicieli KGHM Polska Miedź S.A..  

Podczas tegorocznej konferencji rozmawiano m.in. na temat poprawy bezpieczeństwa eksploatacji budowli piętrzących: zapór, jazów i zastawek – oraz roli zbiorników retencyjnych w ochronie przeciwpowodziowej. Konferencja stanowi forum wymiany wiedzy, doświadczeń i najnowszych osiągnięć specjalistów z całego świata. Wśród ekspertów uczestniczących w sesji dotyczącej badań, eksploatacji i utrzymania budowli hydrotechnicznych znaleźli się przedstawiciele KGHM, którzy podzielili się wiedzą dotyczącą m.in. ochrony plaż i skarp Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most” przed emisją pyłów.

„Żelazny Most” to największy w Europie i zarazem drugi największy na świecie zbiornik odpadów poprodukcyjnych, do którego trafiają odpady flotacyjne z trzech kopalń należących do KGHM Polska Miedź. Zlokalizowany jest na Dolnym Śląsku, na wschód od Polkowic przy miejscowości Rudna. Na powierzchni blisko 1,6 tysiąca hektarów zdeponowanych jest obecnie 630 mln m 3 odpadów flotacyjnych. Zbiornik otoczony jest ze wszystkich stron zaporami ziemnymi o łącznej długości przekraczającej 14 km i maksymalnej wysokości przekraczającej 70 m.

Obok podstawowej funkcji, jaką jest utylizacja odpadów, akwen utworzony w centralnej części obiektu “Żelazny Most”, pełni jednocześnie funkcję osadnika klarującego wody nadosadowe użytkowane w obiegu flotacji, a ze względu na dużą pojemność również zbiornika retencyjno-dozującego nadmiar wody kopalniano-technologicznej w obiegu. 

„Żelazny Most” jest nieustannie monitorowany, wokół obiektu zainstalowanych jest kilkanaście tysięcy punktów pomiarowych wykorzystywanych w badaniach i obserwacji obiektu. Dwa razy w roku odbywają się spotkania Zespołu Ekspertów Międzynarodowych podczas których prezentowane są najnowsze wyniki monitoringu obiektu, badań, analiz i obliczeń

Unikalność Żelaznego Mostu wymusza na nas poszukiwanie i opracowywanie unikalnych rozwiązań. KGHM Polska Miedź jest prekursorem zastosowań innowacyjnych systemów pomiarowych, nie tylko w skali Polski, ale nawet całego świata. Przykładem takich działań jest m.in. poszukiwanie możliwości wykorzystania technik światłowodowych DFOS (ang. distributed fibre optic sensing) do analizy bezpieczeństwa obiektów budowlanych zbiornika – podkreślił Radosław Stach, Wiceprezes Zarządu KGHM ds. Produkcji.

Doświadczenia zdobyte w tym przedsięwzięciu eksperci KGHM zaprezentowali na Konferencji w sesji technicznej w referacie „Światłowodowe pomiary przemieszczeń wieży ujęciowej W11 zlokalizowanej na terenie OUOW Żelazny Most”.

KGHM


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Niemieckie ciężarówki boją się opłat za klimat

  Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) wyraziło obawy o wysokie grzywny liczone w miliardach euro ze względu na wygórowane cele...

Udostępnij:

Facebook X X X