KGHM i PKO Bank Polski podpisali umowę niezabezpieczonego kredytu w wysokości 250 milionów dolarów. Miedziowa spółka podkreśla, że finansowanie jest częścią strategii i przełoży się na rozwój inwestycji w drodze ku zielonej transformacji.
PKO Bank Polski udzielił KGHM finansowania w formie odnawialnych linii kredytowych. Kredyt będzie przeznaczony na finansowanie ogólnych celów korporacyjnych, w tym na refinansowanie zadłużenia w kwocie 150 mln dolarów z tytułu kredytu udzielonego przez PKO BP w 2018 roku. Pozostała kwota dostępnego kredytu zwiększy możliwość wsparcia rozwoju inwestycji, w tym związanych z zieloną transformacją spółki – czytamy w komunikacie.
KGHM podaje, że okres dostępności kredytu wynosi pięć lat z możliwością dwukrotnego przedłużenia o rok. Oprocentowanie kredytu odnawialnego jest ustalane w stosunku rocznym, według zmiennej stopy procentowej równej wysokości stawki referencyjnej, powiększonej o marżę.
– Konsekwentnie optymalizujemy nasze finansowanie i sięgamy po długoterminowe instrumenty finansowe. Kredyt udzielony przez PKO Bank Polski dowodzi naszej biznesowej wiarygodności i zwiększa możliwości inwestycyjne. Zaufanie banku przekuwamy na solidne i satysfakcjonujące wyniki spółki – powiedział Mateusz Wodejko, wiceprezes KGHM ds. finansowych.
– Cieszymy się z naszej wieloletniej współpracy z tak ważną Grupą jak KGHM. Rozwiązanie, które zaproponował klientowi nasz bank jest przykładem indywidualnego podejścia do jego potrzeb w zakresie bezpieczeństwa finansowego. Przemysł ciężki i wydobywczy jest ważnym elementem polskiej gospodarki. Dzięki doświadczeniu i globalnej pozycji grupy oraz współpracy z silnym finansowym partnerem jakim jest PKO Bank Polski, dzisiejsze wyzwania stojące przed KGHM oraz polską gospodarką będą łatwiejsze do osiągnięcia, a zielona transformacja, która jest dla naszego banku jednym z celów strategicznych, będzie realizowana szybciej – mówi Paweł Gruza, wiceprezes PKO Banku Polskiego, kierujący pracami zarządu.
Współpraca spółek państwowych i banków zazwyczaj oznacza wsparcie finansowe w formie środków obrotowych, linii gwarancyjnych oraz linii na akredytywy, potrzebnych do obsługi kontraktów z dostawcami i podwykonawcami.
KGHM/Jędrzej Stachura
Grupa Azoty i KGHM rozmawiają o współpracy przy rozbudowie Portu Morskiego Police