KGHM rozpoczyna inwestycje w fotowoltaikę

9 lipca 2020, 15:00 Alert
Marcin Chludziński fot. KGHM Polska Miedź
Marcin Chludziński fot. KGHM Polska Miedź

Przy należącej do KGHM Hucie Miedzi Legnica powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW – pierwsza z cyklu inwestycji w fotowoltaikę, które chce przeprowadzić miedziowa spółka. Energia produkowana przez farmy będzie wykorzystywana przez należące do KGHM zakłady.

Fotowoltaika w KGHM

O rozpoczęciu pierwszej z cyklu inwestycji w budowę farm fotowoltaicznych poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej w Hucie Miedzi Legnica prezes KGHM Marcin Chludziński. – Tu niebawem zacznie się pierwsza z większych inwestycji, jeśli chodzi o energię z fotowoltaiki. Farma o mocy około 3 MW będzie realizowana przez należącą do KGHM spółkę ZANAM – powiedział prezes. Chludziński dodał, że energia produkowana na famie będzie używana przez zakłady KGHM. Prezes podkreślił, że transformacja energetyczna, niezależność energetyczna, zielona energia i tańsza energia to kluczowy wątek w rozwoju branży miedziowej w Europie. „To też kluczowy wątek w rozwoju naszej firmy i zmiany w podejście do zaopatrywania KGHM w energię – mówił. Chludziński poinformował, że farmy fotowoltaiczne powstaną również w okolicach Huty Głogów i Lubina.

Prezes podkreślił, że dla KGHM energia, po pracy, jest kluczowym czynnikiem produkcji. – Zużywamy każdego roku 2,8 TWh prądu; 25 proc. w tej chwili pochodzi z naszych źródeł; (…) chcemy przy tym zwiększać naszą produkcję energii – mówił Chludziński. Dodał, że zgodnie z założeniami do 2030 r. KGHM chce zaspokajać 50 proc. zapotrzebowania na energię z własnych źródeł. – Część energii będzie pochodzić z fotowoltaiki, ale też z elektrowni wiatrowych. To się wpisuje w trend zielonej miedzi, czyli produkcji miedzi w oparciu o ekologiczne czynniki produkcji – mówił. Chudziński podkreślił, że inwestycje w fotowoltaikę oraz inne zielone źródła energii to „kroki niezbędne”. – To są też kroki, które wpisują się w politykę rządu, i to są kroki, które przyniosą realne pieniądze i oszczędności dla całego KGHM – powiedział.

Farmy fotowoltaiczne powstaną na gruntach należących do KGHM – to łącznie ponad 200 ha. Mają powstać trzy elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 13 MW. Oprócz Huty Miedzi Legnica, inwestycje planowane są przy Hucie Miedzi Głogów oraz na terenie Zakładu Hydrotechnicznego w miejscowości Obora koło Lubina.

Polska Agencja Prasowa

Chludziński: KGHM inwestuje w OZE, rozważa gaz (ROZMOWA)