KGHM nie zwiększy zaangażowania w Sierra Gorda w Chile, bo skupi się na energetyce w Polsce

24 listopada 2021, 21:30 Alert

KGHM informuje w raporcie bieżącym, że nie skorzystał z prawa pierwokupu udziałów Sumitomo Metal Mining w spółce Sierra Gorda odpowiedzialnej za kopalnię miedzi w Chile o tej samej nazwie. Koncern chce się skupić na projektach energetycznych w Polsce, jak SMR i fotowoltaika.

Sierra Gorda. Fot. KGHM
Sierra Gorda. Fot. KGHM

– Mamy przed sobą realizację projektów strategicznych, przede wszystkim w obszarze energetyki. Małe reaktory nuklearne (SMR) i projekty energetyki odnawialnej to nasze kluczowe zadania na najbliższe lata. Do 2030 roku osiągniemy niezależność energetyczną. Dlatego skupiamy się na posiadanych aktywach i na znaczącym zwiększaniu ich efektywności. Zależy nam także na rozwoju bazy zasobowej w Polsce. Zgodnie z obowiązującą strategią dbamy o długoterminowy, ale bezpieczny wzrost firmy – mówi prezes Marcin Chludziński w komentarzu dla BiznesAlert.pl. – Mamy spektakularne wzrosty produkcji w Sierra Gorda dzięki skutecznej zmianie zarządzania, wprowadzonym reformom i świetnemu zespołowi menedżerów z Polski. Jesteśmy gotowi na efektywną pracę z nowymi potencjalnymi partnerami w inwestycji – zapewnia.

KGHM skupi się na transformacji energetycznej między innymi z użyciem małych reaktorów jądrowych SMR oraz fotowoltaiki. Chce dalej maksymalizować zysk z Sierra Gorda, ale bez wzrostu zaangażowania.

Wojciech Jakóbik