KGHM rozważa budowę „dużego źródła gazowego”

18 marca 2020, 13:45 Alert
Pierwsze projekty PV KGHM Polska Miedź Grafika: KGHM
Pierwsze projekty PV KGHM Polska Miedź Grafika: KGHM

Konferencja poświęcona wynikom KGHM w 2019 roku była okazją do podsumowania postępów zielonych inwestycji spółki. Prezes Marcin Chludziński zdradził, że jego spółka rozważa budowę „dużego źródła gazowego”.

Trwa rozbudowa Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”. Firma podaje, że jest w połowie budowy kwatery południowej. Inwestycja zakłada prace związane z robotami przygotowawczymi oraz budowę zapór okalających Kwaterę Południową – zaporę wschodnią zlokalizowaną na terenie Gminy Rudna oraz zaporę zachodnią na terenie Gminy Polkowice. Pełna realizacja pierwszego etapu prac jest planowana na koniec 2021 roku i umożliwi rozpoczęcie deponowania odpadów poflotacyjnych na całej powierzchni Kwatery Południowej. Wartość podpisanego kontraktu wynosi 578 mln złotych.

Trwa dostosowanie hut miedzi Głogów i Legnica do regulacji zakładającej wprowadzenie najlepszych dostępnych technologii (kokluzje BAT) i przebiega zgodnie z harmonogramem.

Prezes KGHM Marcin Chludziński zapowiada rozwój projektów z branży Odnawialnych Źródeł Energii i efektywności energetycznej. – Pierwszy projekt zaczynamy w połowie kwietnia. To projekt o mocy 30 MW w Legnicy. Następne będą realizowane sukcesywnie po uzyskaniu pozwoleń – zapowiedział na konferencji prasowej. Chodzi o projekt Konrad na terenie dawnej kopalni o tej samej nazwie na zachód od Legnicy.

Prezes zdradził, że KGHM zamierza zwiększyć efektywność energetyczną w górnictwie i hutnictwie poprzez stworzenie specjalnego zespołu mającego przygotować inwestycje potrzebne. – Skupiamy się na bezpieczeństwie energetycznym, jeśli chodzi o dostawy, i na efektywności energetycznej w celu obniżenia kosztów – powiedział prezes Chludziński. – Nie współpracujemy z firmami energetycznymi. Chcemy sami realizować takie projekty z pomocą deweloperów zewnętrznych – dodał.

KGHM rozważa „duże źródło gazowe” uzupełniające miks energetyczny. – Nie zamierzamy kupować źródeł konwencjonalnych od Taurona, ani innych firm energetycznych. Jeśli pojawi się okazja do wspólnej budowy takiego źródła, to jesteśmy gotowi się nad nią zastanowić – zadeklarował prezes firmy.

Wojciech Jakóbik