KGHM rozważa budowę „dużego źródła gazowego”

18 marca 2020, 13:45 Alert

Konferencja poświęcona wynikom KGHM w 2019 roku była okazją do podsumowania postępów zielonych inwestycji spółki. Prezes Marcin Chludziński zdradził, że jego spółka rozważa budowę „dużego źródła gazowego”.

Pierwsze projekty PV KGHM Polska Miedź Grafika: KGHM
Pierwsze projekty PV KGHM Polska Miedź Grafika: KGHM

Trwa rozbudowa Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”. Firma podaje, że jest w połowie budowy kwatery południowej. Inwestycja zakłada prace związane z robotami przygotowawczymi oraz budowę zapór okalających Kwaterę Południową – zaporę wschodnią zlokalizowaną na terenie Gminy Rudna oraz zaporę zachodnią na terenie Gminy Polkowice. Pełna realizacja pierwszego etapu prac jest planowana na koniec 2021 roku i umożliwi rozpoczęcie deponowania odpadów poflotacyjnych na całej powierzchni Kwatery Południowej. Wartość podpisanego kontraktu wynosi 578 mln złotych.

Trwa dostosowanie hut miedzi Głogów i Legnica do regulacji zakładającej wprowadzenie najlepszych dostępnych technologii (kokluzje BAT) i przebiega zgodnie z harmonogramem.

Prezes KGHM Marcin Chludziński zapowiada rozwój projektów z branży Odnawialnych Źródeł Energii i efektywności energetycznej. – Pierwszy projekt zaczynamy w połowie kwietnia. To projekt o mocy 30 MW w Legnicy. Następne będą realizowane sukcesywnie po uzyskaniu pozwoleń – zapowiedział na konferencji prasowej. Chodzi o projekt Konrad na terenie dawnej kopalni o tej samej nazwie na zachód od Legnicy.

Prezes zdradził, że KGHM zamierza zwiększyć efektywność energetyczną w górnictwie i hutnictwie poprzez stworzenie specjalnego zespołu mającego przygotować inwestycje potrzebne. – Skupiamy się na bezpieczeństwie energetycznym, jeśli chodzi o dostawy, i na efektywności energetycznej w celu obniżenia kosztów – powiedział prezes Chludziński. – Nie współpracujemy z firmami energetycznymi. Chcemy sami realizować takie projekty z pomocą deweloperów zewnętrznych – dodał.

KGHM rozważa „duże źródło gazowe” uzupełniające miks energetyczny. – Nie zamierzamy kupować źródeł konwencjonalnych od Taurona, ani innych firm energetycznych. Jeśli pojawi się okazja do wspólnej budowy takiego źródła, to jesteśmy gotowi się nad nią zastanowić – zadeklarował prezes firmy.

Wojciech Jakóbik