KGHM rozwija współpracę na rzecz innowacyjności

4 września 2015, 11:00 Energetyka
KGHM
Bliźniacze bloki elektrociepłowni w Polkowicach i Głogowie. Fot. KGHM

Czy Polska ma szansę stać się krajem o wysokim poziomie innowacyjności, jaką rolę w tym procesie odgrywa nauka i biznes oraz jak wsparcie badań i rozwoju może pomóc sektorowi prywatnemu – tak brzmiały główne tematy dyskusji podczas konferencji „Innowacje – transfer wiedzy”. W wydarzeniu zorganizowanym przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz Global Compact udział wzięli przedstawiciele sektora publicznego, biznesu oraz świata nauki.

Konferencja zainaugurowała współpracę KGHM oraz inicjatywy sekretarza generalnego ONZ Global Compact w Polsce (Global Compact Network Poland) w ramach programu „Innowacje – Biznes i Nauka 2015 – 2020”. Jego celem jest pobudzanie trendów rozwojowych polskiej gospodarki i wsparcie komercjalizacji innowacji. KGHM występuje tu jako lider polskiego podejścia do innowacji. Spółka w ostatnich latach w sposób modelowy współpracuje ze światem nauki, odpowiadając na wyzwania technologiczne towarzyszące tworzeniu inteligentnej kopalni.

– Dla nas dzielenie się wiedzą to misja. Wspólnie możemy zrobić coś znaczącego, bo ONZ to wymarzony partner dla takich przedsięwzięć. Ta inicjatywa ma uzmysłowić istotny problem. Dla nas innowacyjność to nie jest kwestia modnego trendu. To oczywisty przymus – być albo nie być na globalnym rynku – przekonuje Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska S.A..

W ramach konferencji dyskusję prowadzili czołowi przedstawiciele biznesu oraz władz rządowych i samorządowych. Oprócz prezesa KGHM Herberta Wirtha o potrzebie innowacyjności w polskiej gospodarce rozmawiali m.in. minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński, który podkreślał rolę państwa w stymulowaniu innowacyjności polskich przedsiębiorstw, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz prezesi takich spółek jak Energa, Grupa Azoty czy Totalizator Sportowy. Wśród reprezentantów świata nauki znaleźli się m.in. profesor Piotr Moncarz ze Stanford University i profesor Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

– KGHM był dla nas naturalnym partnerem. Spółka kreuje nową jakość w polskiej gospodarce. Jednak to nie tylko małżeństwo z rozsądku, ale również z miłości. Lubimy firmy innowacyjne, z którymi możemy inicjować korzystną współpracę – dodaje Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce, kierujący programem „Innowacje – Biznes i Nauka 2015-2020”.

Sposób, w jaki KGHM kieruje obszarem innowacji, zaprezentowała Agata Juzyk, dyrektor naczelna ds. badań i innowacji w spółce.

– Spięliśmy proces zarządzania innowacjami z procesem zarządzania strategicznego i procesem alokacji kapitału i zarządzania inwestycjami – tłumaczyła. – Innowacje to jeden z filarów naszej działalności. Definiujemy kierunki rozwoju w najważniejszych obszarach, określamy cele w bliższej i dalszej perspektywie. Korzystamy z szeregu narzędzi, takich jak portal wiedzy, sieć ekspertów, giełda wynalazczości, warsztaty i seminaria czy coroczne targi wiedzy.

Prezes Herbert Wirth wyjaśniał również, dlaczego innowacyjność jest ważna dla KGHM: – Jesteśmy największym na świecie producentem srebra, ósmym producentem miedzi, globalnym graczem na rynku wydobywczym. Ale dążymy do tego, żeby być także globalnym graczem na rynku innowacji. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie utrzymać naszą przewagę konkurencyjną.

Kolejna konferencja w ramach programu „Innowacje – Biznes i Nauka 2015-2020” prowadzonego przez KGHM i Global Compact w Polsce odbędzie się przy okazji Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. W październiku podczas obchodów Dnia ONZ w Warszawie zaprezentowany zostanie wstępny raport dotyczący wypracowanych ustaleń i rekomendowanych rozwiązań.

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.