KGHM przedłuża negocjacje z chcącymi strajku związkami zawodowymi w Sierra Gordzie

21 marca 2019, 16:45 Alert
Sierra Gorda KGHM
Kopalnia Sierra Gorda (Chile), fot. KGHM

Związek zawodowy Union 1 w chilijskiej kopalni miedzi Sierra Gorda, kontrolowanej przez polskiego giganta KGHM zapowiedział, że jego członkowie mogą rozpocząć w tym tygodniu strajk, jeśli spółka odrzuciłaby ich ostatnią ofertę negocjacyjną dotyczącą kontraktów pracowniczych.

Chodzi o 520 pracowników kopalni.  – Mam nadzieję, że kierownictwo Sierra Gordy będzie gotowe na porozumienie, ponieważ na razie nie doszło do rozmów, powiedział w poniedziałek Maykel Ocayo, prezes związku zawodowego Union 1.

Na razie KGHM przedłużył negocjacje ze związkiem i poprosił o mediacje chilijską regionalną Inspekcję Pracy, by osiągnąć porozumienie z niezadowolonymi pracownikami. Ocayo dodał, że pracownicy nie zgadzają się na wysokość wyasygnowanej przez polską spółkę dodatkowej kwoty, która ma im zostać wypłacona w ramach nowych kontraktów.

Według Ocayo 87,26% z 466 członków związku, którzy głosowali, odrzuciło ostatnią ofertę firmy, ponieważ propozycja nie różniła się od wcześniej zaprezentowanego przez KGHM stanowiska negocjacyjnego.

Tę z kolei zaakceptował inny działający w Sierra Gordzie związek zawodowy, Union 2.

Reuters/Mineria Chilena/Joanna Kędzierska