KGHM sprawdza możliwości budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce, trwają analizy i badania procesu inwestycyjnego. Spółka poinformowała, że zidentyfikowała kilka miejsc dla SMR na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, choć ostateczna lokalizacja nie została jeszcze wskazana – podaje spółka w komunikacie prasowym.
Zatwierdzenie lokalizacji elektrowni jądrowej jest procesem wieloetapowym, w ramach którego inwestor ma obowiązek uzyskać, prócz decyzji zasadniczej również decyzję środowiskową, decyzję lokalizacyjną, zezwolenie na budowę, pozwolenie na budowę, zezwolenie na rozruch oraz zezwolenie na eksploatację. Inwestor musi przeprowadzić szczegółowe badania lokalizacyjne i środowiskowe w potencjalnych lokalizacjach. KGHM na tym etapie planuje przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej i uruchomienie procesów wsłuchiwania się w głos lokalnych społeczności. Firma jest w kontakcie z władzami gmin najbardziej perspektywicznych lokalizacji dla tej inwestycji.
Spółka podaje, że współpraca z samorządami w ramach wspomnianej kampanii będzie miała na celu upowszechnianie wiedzy w zakresie energetyki jądrowej, dialog z mieszkańcami, wsparcie realizacji społecznych inicjatyw lokalnych oraz budowanie akceptacji społecznej dla planowanej inwestycji. W tym zakresie KGHM planuje naśladować dobre praktyki związane z wdrożeniem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
Należy zwrócić uwagę, że wydobycie i przetwórstwo metali są niezwykle energochłonne. KGHM, chcąc zminimalizować wpływ swojej działalności na środowisko, przyjął ambitną Politykę Klimatyczną, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jedną ze strategii umożliwiających osiągnięcie tego celu jest zbudowanie własnych bezemisyjnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej. Zapewnienie ciągłych, pewnych dostaw energii z samych źródeł odnawialnych, jak wiatraki czy panele fotowoltaiczne, nie byłoby możliwe. Dlatego w planach rozwoju KGHM uwzględniono również wdrożenie energetyki jądrowej, a dokładniej małych reaktorów modułowych.
KGHM rozważa projekty SMR, bazujące na technologii lekkowodnej, a więc najlepiej sprawdzonej w dotychczasowej eksploatacji dużych elektrowni jądrowych. Brane są pod uwagę projekty rozwijane głównie przez podmioty z Wielkiej Brytanii, Francji i Stanów Zjednoczonych. KGHM zamierza dokonać wyboru najlepszej technologii reaktorowej dla swojego projektu SMR (pod względem ekonomicznym, środowiskowym i bezpieczeństwa) zgodnie z najlepszymi światowymi standardami przy zachowaniu zasad transparentności i konkurencyjności.
KGHM / Jacek Perzyński