KGHM złożył wniosek o zielone światło technologii małego atomu

8 lipca 2022, 13:15 Alert

KGHM poinformował, że złożył wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) o ocenę technologii SMR (modułowe reaktory jądrowe). Elektrownia i infrastruktura towarzysząca mają kosztować około dwa miliardy dolarów.

Konferencja KGHM. Fot. BiznesAlert.pl
Konferencja KGHM. Fot. BiznesAlert.pl

KGHM robi kolejny krok w drodze do wdrożenia technologii SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia i infrastruktura towarzysząca małego atomu mają kosztować około dwóch miliardów dolarów.

– Robimy krok w kierunku małego atomu. Dzisiaj złożyliśmy wniosek do PAA o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć – poinformował prezes KGHM Marcin Chludziński podczas konferencji prasowej.

KGHM współpracuje przy tym projekcie z amerykańską firmą NuScale. Koncern przewiduje, że Państwowa Agencja Atomistyki w ciągu 6-10 miesięcy wyda opinię ogólną o ofercie Amerykanów i ich technologii SMR.

Prezes Chludziński podkreślił, że KGHM prowadzi nad wyborem lokalizacji elektrowni. – Pojedynczy reaktor ma 72 MW mocy, cały pakiet zawiera sześć sztuk. Szukamy lokalizacji, by w razie potrzeby postawić ich więcej. Bierzemy pod uwagę między innymi kwestie ekologiczne – powiedział.

Inwestycja ma kosztować od 1,5 do 2 mld dolarów. – W tę kwotę wliczamy całą infrastrukturę towarzyszącą – powiedział wiceprezes Andrzej Kensbok.

W lutym 2022 roku NuScale i KGHM Polska Miedź podpisały porozumienie o rozpoczęciu prac nad wdrożeniem małego atomu w Polsce. Amerykanie przewidują, że pierwsza elektrownia NuScale VOYGR mogłaby powstać w Polsce już w 2029 roku, co pomogłoby zredukować emisję CO2 o osiem milionów ton rocznie.

Maria Andrzejewska/Jędrzej Stachura

Stachura: Którędy NuScale prowadzi Europę do małego atomu