Nad kopalnią KGHM w Stanach Zjednoczonych zostaną przeprowadzone testy bezkolizyjnego zarządzania ruchem dronów. Polska Miedź oraz Instytut Lotnictwa zainicjowali współpracę na rzecz rozwoju nowych technologii. List Intencyjny pomiędzy partnerami podpisano w obecności Prezydenta RP, Andrzeja Dudy w USA, podczas ceremonii otwarcia Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji.
Współpraca pomiędzy KGHM a Instytutem Lotnictwa zakłada loty bezzałogowe nad terenami należącej do miedziowego giganta kopalni Robinson w Nevadzie, analizę pozyskanych tą drogą danych i współpracę międzynarodową. W trakcie testów wykorzystywane bezzałogowce będą dokonywać pomiarów terenu kopalni Robinson z wykorzystaniem metody teledetekcji i analityki obrazowej. Przemysłowy charakter tej lokalizacji sprawia, że badania tam wykonane mogą stanowić istotny wkład w rozwój lotnictwa bezzałogowego w skali światowej. Dzięki współpracy Instytutu Lotnictwa z NASA oraz NIAS możliwe jest uzyskanie niezbędnych zezwoleń i wykonanie badań w USA. W Polsce obecnie nie ma obszarów testowych dla tego typu działań.
– To jeden z największych polsko-amerykańskich projektów badawczo-rozwojowych. Doświadczenia zdobyte w tym projekcie będą mogły być zaimplementowane w Polsce a KGHM uzyska wpływ na standaryzację tego typu badań obiektów przemysłowych. Widzimy duży potencjał tego projektu, bo badania przyczynią się do zwiększenia naszej efektywności gospodarczej poprzez redukcję kosztów, m.in. związanych z utrzymaniem obiektu oraz pozwolą na monitoring i wczesne wykrywanie zagrożeń i niepożądanych działań. – tłumaczy Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
KGHM to czołowy światowy producent miedzi i srebra, z sercem bijącym na Dolnym Śląsku. Aktywa Miedziowego Giganta zlokalizowane są nie tylko w Polsce ale także w Chile, Kanadzie i USA. Kopalnia Carlota znajduje się w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w regionie górniczym Miami-Globe w stanie Arizona, a w stanie Nevada, w hrabstwie White Pine działa Kopalnia Robinson.
KGHM