KGHM ZANAM, czyli skąd miedziowy gigant bierze maszyny górnicze

29 kwietnia 2023, 07:15 Alert

KGHM to jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Wykorzystuje do tego maszyny i urządzenia górnicze, które optymalizują proces wydobycia i transportu surowców. Zapewnia je KGHM ZANAM, czyli spółka produkująca sprzęt stosowany w systemach przeładunkowych, zespołach transportowych, skalnictwie i kopalniach odkrywkowych.

Ładowarka. Źródło: wikimedia
Ładowarka. Źródło: wikimedia

KGHM ZANAM, spółka należąca do miedziowego giganta, to jeden z największych producentów maszyn i urządzeń na potrzeby sektora górniczego. Dostarcza sprzęt stosowany w systemach przeładunkowych, zespołach transportowych, skalnictwie i kopalniach odkrywkowych. Główne zadania spółki należącej do KGHM to produkcja maszyn z napędami niskoemisyjnymi, elektryfikacja i automatyzacja procesów wydobycia. Jej konstruktorzy codziennie pracują nad nowymi wersjami wozów transportowych przeznaczonych do pracy pod ziemią.

Wydobycie rudy miedzi w Sierra Gorda. Fot. KGHM.

Wydobycie rudy miedzi w Sierra Gorda. Fot. KGHM.

– KGHM ZANAM to jeden z największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń dla sektora górniczego. Biuro konstrukcyjne spółki nieustannie poszukuje i wdraża nowe rozwiązania, oraz rozwija istniejące produkty. Przykładem jest nowa wersja pojazdu elektrycznego Zanper 2.0. z podwoziem własnej konstrukcji. To w 100 proc. efekt pracy kadry inżynierów KGHM – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź.

Inżynierowie KGHM ZANAM prowadzą obecnie testy wozu transportowego ZANPER 2.0, pierwszego w Polsce pojazdu górniczego napędzanego silnikiem elektrycznym zasilanym zespołem baterii, dedykowanego do pracy w kopalniach podziemnych, niezagrożonych wybuchem. Wóz umożliwia transport ludzi (do 14 osób), w tym poszkodowanych z miejsc wypadku, jak również transport materiałów.

ZANPER 2.0. Źródło: KGHM

Wóz transportowy ZANPER 2.0. Źródło: KGHM

Pojazdy elektryczne w KGHM, to nie tylko wozy do transportu osób. Obecnie w zakładach górniczych KGHM pracuje ponad 40 wozów strzelniczych zasilanych bateryjnie, a w trakcie opracowania jest również wóz odstawczy z napędem elektrycznym HT24E, który ma być alternatywą dla obecnie użytkowanych maszyn. Zastosowanie tych pojazdów pozwoli w przyszłości poprawić warunki pracy górników, zwiększając wydajność silników i ograniczając emisję ciepła i spalin.

Jednym z najnowszych nabytków firmy jest wycinarka laserowa typu FLASHCUT, która ma poprawić jakość ciętych blach, a sam cykl produkcyjny ulegnie skróceniu. Dzięki wysokiej wydajności procesu cięcia, zmniejszeniu ulegną również koszty produkcyjne. Dodatkowo Spółka KGHM ZANAM zainwestowała w zaawansowane technologicznie, nowoczesne urządzenia m.in. frezarki CNC, tokarki CNC, zrobotyzowane stanowiska do spawania i fazowania blach, frezarkę bramową oraz wiertarko-frezarko-wytaczarkę.

Poza działalnością wytwórczą i szerokim asortymentem wysokiej jakości produktów KGHM ZANAM świadczy usługi realizacji inwestycji w formule EPC, utrzymania ruchu i remontów, transportu i spedycji oraz specjalistyczne usługi na terenie głębinowych zakładów wydobywczych (usługi górnicze, serwisu maszyn oraz transportu pod ziemią).

KGHM / Jędrzej Stachura

Polskie wydobycie broni się przed rozporządzeniem metanowym i celuje w lit w Chile