AlertInfrastrukturaSurowce

Jubileusz najstarszej kopalni KGHM. ZG Lublin przeżywa drugą młodość

Miedziane katody. Fot. KGHM

Miedziane katody. Fot. KGHM

Zakład Górniczy w Lublinie obchodzi 55 rocznicę otwarcia. Mimo słusznego wieku najstarsza kopalnia KGHM nieustanie rozwija się. Jak z dumą podaje KGHM kopalnia miedzi zajmuje pewną pozycję w pierwszej dziesiątce producentów miedzi na świecie.

– Gratuluję wszystkim, zarówno obecnym jak i emerytowanym pracownikom pięknego jubileuszu i dziękuję za wkład w sukces KGHM. To Wy, przez te 55 lat zbudowaliście kapitał wiedzy i doświadczenia, z którego chętnie czerpiemy i dzięki któremu planujemy innowacyjne rozwiązania. Dzięki załodze ZG Lubin ambitnie patrzymy w przyszłość – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM.

Obchody jubileuszu otworzyła uroczysta akademia, jej kluczowym elementem było odznaczenie 55 osób, wśród wyróżnionych byli nie tylko obecni ale i emerytowani pracownicy. ZG Lublin jest miejscem pracy dla ponad 3200 osób. Budowę zakładu rozpoczęto w 1960 roku a 19 lipca 1968 roku uzyskała ona 25 procent docelowej zdolności produkcyjnej. To wtedy oddano ją do wstępnej eksploatacji i tę datę przyjmuje się za datę powstania kopalni. Jak podaje KGHM zasoby przemysłowe złoża wynoszą ponad 320 milionów ton rudy miedzi i 17 milionów kilogramów srebra. Roczna zdolność produkcyjna  wynosi około 8,6 mln ton rudy. Wydobycie odbywa się na głębokości 550 do 1006 metrów.

ZG Lublin nie poddaje się wiekowi. KGHM chwali się wdrażaniem nowych technologii i rozwiązań np. maszynami z napędem bateryjnym. W ostatnim czasie zaczęto korzystać z kotwiarki (Samojezdnego Wozu Kotwiącego) i trwają testy Samojezdnego Wozu Wiercącego. W trakcie jest proces certyfikacji prototypu Samojezdnego Wozu Transportowego, pojazdu do transportu ludzi i materiałów.

Rok 2019 to rok w który, po modernizacji, do użytku oddany został szyb L-VI. Wykonany w latach 80-tych umożliwia obecnie nie tylko doprowadzenie świeżego powietrza ale też zjazd załogi, kontenerów oraz maszyn górniczych.

KGHM / Marcin Karwowski

Chilijska kopalnia KGHM wraca do łask i znów bije rekordy przerobu miedzi


Powiązane artykuły

Sól z kopalni nie musi spływać do Odry. Co dalej z projektem warzelni?

Od ponad trzydziestu lat w KGHM Polska Miedź podejmowane są koncepcje likwidacji odprowadzania wód zasolonych do Odry. Jedną z takich...

Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?

Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego...
Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...

Udostępnij:

Facebook X X X