Budowa infrastruktury Tarczy Wschód ruszy w 2025 roku

27 maja 2024, 11:00 Alert

Resort obrony narodowej poinformował o założeniach projektu Tarcza Wschód. Operacja została zaplanowana na lata 2024-2028, a rozpoczęcie inwestycji infrastrukturalnych na pierwszy kwartał 2025 roku.

Władysław Kosiniak Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej w trakcie konferencji dot. Tarczy Wschód. Źródło: MON

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, w trakcie konferencji prasowej przybliżył założenia projektu Tarcza Wschód. Powiedział, że jego realizacja jest zgodna z planami odstraszania i obrony NATO oraz Unii Europejskiej.

– Strategia i działania, które podejmujemy mają na celu ochronę oraz obronę każdego skrawka Polski. Z dnia na dzień podnosimy poziom naszego bezpieczeństwa. Migranci są wykorzystywani przez Rosję i Białoruś do ataków oraz forsowania granicy. Tarcza Wschód ma być działaniem o charakterze militarnym. Będzie uzupełniać wzmocnienie zapory na granicy Polski i Białorusi – powiedział minister.

Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej, ujawnił, że pierwsze inwestycje infrastrukturalne są planowane na pierwszy kwartał 2025 roku. Tarcza Wschód już jest jednak wdrażana, między innymi, w wymiarze planistycznym, w którym rolę wiodącą pełni Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Przewidziany czas trwania projektu to lata 2024-2028. Resort złoży projekt ustawy związany z budową inwestycji w ramach Tarczy Wschód.

Według słów wicepremiera założeniem operacji jest utrudnienie przemieszczania się wojsk obcych, ułatwienia działania polskich sił i zapewnienie bezpieczeństwa osobom mieszkającym przy granicy.

– Będzie to proces wieloletni, tak jak modernizacja Wojska Polskiego. Bardzo dziękuję podatnikom za to, że składają się na nasze wspólne bezpieczeństwo i finansowanie tego wieloletniego programu – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Przebieg i rozmieszczenie poszczególnych elementów ma charakter niejawny ze względów bezpieczeństwa.

Tarcza Wschód ma być częściowo finansowana ze środków Unii Europejskiej i obejmować przeszkody terenowe jak i zastosowanie nowoczesnych technologii w tym środków antydronowych jak i bezzałogowców.

X / Ministerstwo Obrony Narodowej / Marcin Karwowski

Tarcza Wschód wykorzysta najnowsze technologie