AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Europa odnotowuje spadek zapotrzebowania na energię. W Polsce jest odwrotnie

Z danych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wynika, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w 31. tygodniu tego roku wzrosło w kraju o 0,6 procent w porównaniu do analogicznego tygodnia 2019 roku. W ujęciu narastającym, po pierwszych 31 tygodniach roku, zużycie energii elektrycznej jest o 2,6 procent. wyższe niż w 2019 roku. Tendencja w Europie jest odwrotna.

PFR zestawia dane względem 2019 roku, aby ukazać aktualną sytuację gospodarczą sprzed pandemii. W Polsce najwięcej energii jest zużywanej przez transport (33 procent udziału w krajowym zużyciu energii w 2019 roku). Drugim największym „konsumentem” są gospodarstwa domowe (26,3 procent), których udział na przełomie poprzedniej dekady zmniejszył się o 7,4 procent. Na trzecim miejscu, z udziałem na poziomie 23,9 procent, znalazł się przemysł. Podobnie wygląda sytuacja w całej Unii Europejskiej.

Zużycie energii w Polsce w trzydziestym pierwszym tygodniu roku było o 0,6 procent wyższe niż w analogicznym okresie 2019 roku. W ujęciu kolejnych narastających, wzrost zużycia energii zwiększył się do 2,6 procent.

W Europie zużycie energii w ujęciu narastającym było o 0,5 procent mniejsze niż w analogicznym okresie 2019 roku. W 2020 roku w Polsce zostało wyprodukowane około 158 TWh energii elektrycznej, o 4,0 procent mniej niż w 2019 roku. Ponad 70 procent energii elektrycznej zostało wyprodukowane przy użyciu węgla. Udział OZE stanowił 16,2 procent, zaś gazu 10,6 procent.

– Od 2006 roku w Polsce zmniejsza się udział węgla przy produkcji energii elektrycznej, który zastępowany jest gazem oraz odnawialnymi źródłami energii – podaje PFR.

PFR podkreśla, że od lutego 2020 wzrost cen elektryczności w Polsce utrzymuje się na poziomie +9,4 procent rok do roku.

PFR/Bartłomiej Sawicki


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X