„Problem zanieczyszczenia powietrza występuje we wszystkich miastach. U nas jest on o tyle skomplikowany, że wpływa na to położenie Kielc, ponieważ jesteśmy otoczeni górami (…) Okazuje się, że przemysł śladowo zanieczyszcza powietrze, a tak naprawdę to mieszkańcy są głównym źródłem tego, czym oddychamy” – powiedział Lubawski.
Głównym celem podpisanej umowy pomiędzy miastem Kielce a Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) jest eliminacja palenisk opalanych paliwem stałym. W myśl porozumienia prowadzone będą m.in. działania informacyjne i edukacyjne zachęcające mieszkańców i przedsiębiorców do zakupu nowoczesnych kotłów zasilanych ekologicznym paliwem (gazem ziemnym, doprowadzonym do odbiorców systemem sieci dystrybucyjnej).
„Wiemy, że mieszkańcy preferują odejście od paliwa jakim jest węgiel, na rzecz paliwa gazowego. Nasza współpraca z miastem ma polegać na edukacji oraz ułatwieniu przyłączenia do sieci gazowej” – wyjaśnił Sławek. Dodał, że „firma sfinansuje część instalacji wewnętrznej, a także dofinansuje zakup kotłów gazowych w kwocie 250 zł”.
Sławek odniósł się również do procedur dotyczących podłączenia do sieci gazowej. Obecnie trwają one około dwóch lat i są mocno uzależnione od różnych pozwoleń wydawanych przez lokalne samorządy. „Dzisiaj, przy porozumieniu z gminą, myślę, że ten czas zmaleje do kilku miesięcy” – dodał.
Z kolei prezydent Kielc zwrócił uwagę, że współpraca miasta z PGNiG będzie opierać się nie tylko „na przyłączeniu do obecnie istniejących sieci, ale także na prowadzeniu inwestycji, aby nowe obszary Kielc były uzbrojone w sieci gazowe”. „Służy to jednemu celowi – czystemu powietrzu” – zaznaczył.
„Duża część zanieczyszczeń pochodzi z opalania w piecach byle jakim paliwem. Prosi się tutaj, aby powstały regulacje ogólnopolskie, gdzie zmuszono by sprzedawców, żeby nie schodzili poniżej pewnego standardu. Apelujemy do nich, aby uzbrajali swoją sprzedaż w certyfikaty jakości” – podkreślił Lubawski.
Gmina Kielce od 2013 r. realizuje zapisy zawarte w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji, które zaktualizowano podczas ostatniej sesji Rady Miasta w połowie października. Zadaniem programu jest zachęcenie mieszkańców do wymiany pieców grzewczych opalanych paliwem stałym na systemy ogrzewania przyjazne środowisku.
Na ten cel z budżetu miasta na rok 2017 przeznaczono ok. 300 tys. zł. Miejskie wsparcie dotyczy zamiany starych pieców grzewczych na ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe, pompę ciepła lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.
W woj. świętokrzyskim Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje także program „Zorza”. Dzięki niemu mieszkańcy regionu mogą ubiegać się o dotacje na wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne.
Kwota dofinansowania wynosi 25 proc. całości inwestycji. Jednym z głównych warunków otrzymania wsparcia jest wymiana źródła ciepła na nowoczesny piec o wyższej sprawności, co najmniej czwartej lub piątej klasy, według norm europejskich.