AlertWszystko

Kijów cofa kryzysową regulację. Czas na reformy gazowe

Premier Arsenij Jaceniuk - twarz reform na Ukrainie.

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Ukraina wycofała przyjęte na wypadek kryzysu gazowego obostrzenie, narzucające na prywatnych handlarzy gazu nad Dnieprem obowiązek zakupu surowca tylko od państwowego Naftogazu. Przepis miał zabezpieczyć sektor w wypadku kryzysu dostaw z Rosji. Takiego ruchu domagał się Sekretariat Europejskiej Wspólnoty Energetycznej, do której należy Ukraina. Restrykcje były niezgodne z trzecim pakietem energetycznym Unii Europejskiej, który strony EWE zobowiązały się wdrożyć.

– Ukraina powinna wdrożyć reformy rynku gazu, czyli umożliwić wolny dostęp do systemu przesyłowego gazu, zwiększyć transparentność i wprowadzić trzeci pakiet energetyczny – mówi Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich cytowana przez Interfax. Jej zdaniem bez tego nie będzie możliwa poprawa pozycji Ukrainy w relacjach gazowych z Rosją oraz Unią Europejską. Ekspert ostrzega, że Rosja posiada efektywne narzędzia wpływania na te relacje w krótkim terminie. Przyznaje jednak, że Unia Europejska i Ukraina mają z kolei narzędzia długoterminowe. Chodzi o dywersyfikację i łączenie rynków.

Sekretariat Europejskiej Wspólnoty Energetycznej stale krytykuje także system dopłat do rachunków gazowych w gospodarstwach domowych, który obciąża budżet. Deklaruje wsparcie dla Kijowa na rzecz jego reformy.

Jednakże po otrzymaniu przedpłaty Rosjanie wznowili je w tym tygodniu. Ukraina odbierze w grudniu 1 mld m3 rosyjskiego gazu.

Tymczasem Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zdecydował o przyznaniu ukraińskiemu operatorowi gazociągów Ukrtransgazowi 200 mln dolarów na modernizację Gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod, którym płynie rosyjski gaz nad Dniepr i do Europy. Modernizacja ma zostać zatwierdzona przez premiera Arsenija Jaceniuka podczas jego wizyty w Brukseli 15 grudnia – informuje źródło Interfaxu.

Premier Jaceniuk ostrzegł Zachód, że w 2015 roku jego kraj będzie potrzebował dodatkowych 15 mld dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby uniknąć bankructwa. Do tej pory otrzymał on 9 mld dolarów od MFW, Banku Światowego, USA i Unii Europejskiej.  Ministerstwo finansów Ukrainy uspokaja jednak, że na razie rząd nie zastanawia się nawet nad scenariuszem ogłoszenia bankructwa.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X