EnergetykaGaz.InfrastrukturaWszystkoŻegluga

Kister: Marynarka Wojenna RP jest niezbędna do obrony naszych interesów ekonomicznych

Dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa Instytutu Jagiellońskiego

Polska nie znajduje się w stanie wojny a nasz kraj znajduje się w Unii Europejskiej oraz NATO. Dlaczego Marynarka Wojenna RP jest istotna? Odpowiada dr Łukasz Kister, specjalista do spraw bezpieczeństwa, współorganizator konferencji pt.: “Potencjał odstraszania Marynarki Wojennej RP jako wkład we wspólne bezpieczeństwo w NATO i UE”, która odbędzie się w dniu 4 lipca 2013 roku, o godz. 9:30 w Akademii Obrony Narodowej.

Zdaniem eksperta ochrona granic morskich kraju jest niezbędna, bez względu na sytuację polityczną.

– Nie wystarczą środki nabrzeżne. Potrzebujemy także skutecznych jednostek pływających. Tutaj wystarczyłyby małe okręty – twierdzi Kister. Jednakże, właśnie ze względu na zobowiązania sojusznicze w ramach NATO i Unii Europejskiej, konieczna jest rozbudowa floty zdolnej do ich realizacji – twierdzi. Chodzi o misje w dalekich akwenach, jak walka z terroryzmem i piractwem morskim. Udział w takich operacjach jest zdaniem eksperta w naszym interesie.

Skuteczna flota jest jego zdaniem niezbędna także do obrony interesów ekonomicznych. – Potrzebujemy okrętów do osłony transporterów płynących do tzw. Gazoportu w Świnoujściu – mówi Kister.  Uważa, że Marynarka Wojenna RP musi działać jako kluczowy element systemu odstraszania. Chodzi o prezentację siły zdolnej do odpowiedzi na atak. To jest istotne także na morzu, a najzwyczajniej opiera się na czymś co się nazywa “prezentacją bandery”.

– Musimy prezentować swój potencjał także na innych akwenach – ocenia nasz rozmówca – temu będą służyć okręty podwodne. Mogłyby one działać na Morzu Północnym i innych bliższych obszarach poza Bałtykiem – twierdzi. Byłaby to forma odstraszania przeciwników, np. dzięki zdolności wykorzystania pocisków manewrujących.

 

 


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X