Klarecka: Innowacje popchną biznes PKN Orlen jeszcze dalej

24 czerwca 2019, 13:15 Energetyka
PKN Orlen
fot. BiznesAlert.pl

– Bardzo ważna jest dla nas działalność innowacyjna, którą staramy się prowadzić w sposób zorganizowany. Musimy postawić na przełomowe innowacje, które pchną nasz biznes jeszcze dalej – powiedziała członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen Patrycja Klarecka podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Klarecka zaznaczyła, że PKN Orlen jest w gronie największych inwestorów w Polsce, dlatego gdyby decyzje o inwestycjach były błędne, skutki mogłaby odczuć cała gospodarka: – PKN Orlen jest graczem globalnym, produkty takie jak ropa podlegają wycenie na globalnych rynkach towarowych. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nasz horyzont inwestycyjny sięga 20 i więcej lat. W tej chwili szacujemy, że popyt na ropę naftową w transporcie spadnie ze względu na rozwój elektromobilności i paliw wodorowych, a wzrośnie w petrochemii. Dlatego inwestujemy w sektor petrochemiczny. Patrząc na to, jak długi cykl życia projektów inwestycyjnych. Duże zyski Orlenu są też zasługą działaniom rządu, który z sukcesem walczy z szarą strefą – zauważyła.

Klarecka podkreśliła, że ważnym czynnikiem dla Orlenu jest odpowiedzialność za środowisko: – Przede wszystkim jednak kierujemy się odpowiedzialnością za ludzi, ponieważ mamy 22 tysiące pracowników. Bardzo ważna jest dla nas działalność innowacyjna, którą staramy się prowadzić w sposób zorganizowany. W Płocku powstanie centrum badawczo-rozwojowe. Musimy postawić na przełomowe innowacje, które pchną nasz biznes jeszcze dalej. Przykładem jest inwestycja dotycząca produkcji zielonego glikolu – substancji potrzebnej w przemyśle medycznym, kosmetycznym czy spożywczym. Będziemy w stanie zaspokoić 70 procent popytu na ten produkt w Polsce – powiedziała przedstawicielka PKN Orlen.