Klienci czekają na lepszą ofertę litewskiego gazoportu

18 września 2015, 15:37 Alert
FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta
FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

(Oil and Gas Eurasia/Wojciech Jakóbik)

Litewska firma gazowa Litgas sprzedawała dotąd całość gazu z terminala LNG w Kłajpedzie na rynek Litwy, ale planuje dostarczyć 30 mln m3 tego surowca do Estonii. Ma się to stać do końca roku. Zakupami gazu z litewskiego obiektu do regazyfikacji (FSRU) jest także zainteresowane łotewskie Latvenergo, które zasygnalizowało, że czeka na dobrą ofertę cenową.

Litgas ma ocenić możliwość dostarczenia surowca z Kłajpedy na Łotwę. Problemem będzie jednak właśnie cena. Odbiorcy litewscy kupowali gaz z terminala ze względu na regulację obligującą ich do tego. Cena gazu skroplonego kupowanego od Norwegii jest jednak wyższa od konkurencyjnych dostaw od dotychczasowego monopolisty, który obniża ceny dzięki spadkowi wartości ropy naftowej, od której je uzależnia.

Litwa rozważa wprowadzenie nowych mechanizmów wsparcia na rzecz urentownienia funkcjonowania FSRU. Problemy litewskiego obiektu będą ważną lekcją dla polskiego gazoportu, który również będzie musiał przedstawić atrakcyjną ofertę, aby z powodzeniem sprzedawać LNG w warunkach taniejącego gazu na giełdach europejskich i od rosyjskiego Gazpromu.