EnergetykaGaz.Wszystko

Kliszcz: Gaz z Kataru dla Polski może się obecnie opłacać

Terminal LNG w Świnoujściu. Grafika: PLNG

Jak napisała “Rzeczpospolita”, po starcie gazoportu w Świnoujściu, Polska powinna skorzystać na spadających w ostatnim okresie cenach skroplonego gazu.
– Obecne ceny gazu skroplonego w wielu regionach są coraz bardziej zbliżone do cen surowca dostarczanego rurociągami. Po komercyjnym uruchomieniu terminalu w Świnoujściu identyczna sytuacja będzie w naszym kraju – przekonywał na łamach gazety Robert Zajdler, radca prawny Zajdler Energy Lawyers & Consultants.

Zdaniem eksperta, ceny surowca z obu źródeł będą na siebie mocno oddziaływać, a w długim okresie spowodują spadek cen gazu przesyłanego z Rosji do Polski, gdyż w przeciwnym razie surowiec taki nie znalazłby u nas odbiorców – napisał dziennik.

– Cena gazu w kontrakcie katarskim oparta jest na średnim trzymiesięcznym kursie ropy. Z moich szacunków wynika, że dziś PGNiG płaciłoby za ten surowiec 240–250 dol. za 1 tys. m3 podczas gdy rok temu około 500 dol. – powiedział Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku w rozmowie z “Rz”.
Według Kliszcza za surowiec z Rosji płacimy obecnie około 230 USD wobec 420 USD rok temu – podała gazeta.

Zdaniem Zajdlera terminal LNG w Świnoujściu będzie pełnił jednocześnie funkcje handlową i dywersyfikacyjną.

– W pełnym wykorzystaniu zdolności przeładunkowych terminalu w Świnoujściu mogą jednak przeszkadzać wysokie koszty, jakie firmy sprowadzające LNG będą musiały ponosić, korzystając z jego usług. Mogą być one trzy–cztery razy wyższe niż w Europie Zachodniej – ostrzega cytowany przez dziennik Zajdler.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X