Kłossowski: Geopolityka sprawia, że musimy razem szykować się na atak w cyberprzestrzeni

18 czerwca 2019, 09:36 Bezpieczeństwo

Prezes PSE wytłumaczył, dlaczego jego zdaniem międzynarodowe ćwiczenia ochrony energetyki przed cyberzagrożeniami jest niezbędne.

– Konferencja to kontynuacja udanych ćwiczeń PolEx z jesieni 2018 roku. Te ćwiczenia były udane, bo pokazały lukę kompetencyjną w rozwiązywaniu problemów cyberbezpieczeństwa. One pokazały, że nie byliśmy w stanie na czas rozwiązać wszystkich zadań. To świetna wiadomość, bo poprzeczka była postawiona wysoko i należy się uczyć skakać przez wysokie poprzeczki, a nie masować kompleksy, aby mieć pewność, że w sytuacji prawdziwego zagrożenia na pewno sobie poradzimy – powiedział Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych podczas otwarcia Cybersecurity Conference for Energy Sector zorganizowanej przez CERT PSE.

fot. Pixabay

– Najbardziej zazdroszczę Izraelowi słynnej jednostki 480, która jako kuźnia kadr cyberbezpieczeństwa tworzy nieprawdopodobną wspólnotę, która pozwala ludziom wzajemnie sobie ufać, sprawdzić się w boju. Temu służą nasze ćwiczenia: budowaniu zaufania, cienkich nici kooperacji, wspólnoty cyberbezpieczniaków w Polsce i regionie – tłumaczył prezes PSE.

– Z całą pewnością poważny atak przy dużym napięciu geopolitycznym będzie wielowektorowy. Uderzy nie tylko w polską infrastrukturę elektroenergetyczną, ale i w inne sektory infrastruktury strategicznej, ale także w sektory krajów sąsiednich – ostrzegł Kłossowski. – Taki atak wielowektorowy i rozproszony byłby w stanie sparaliżować życie co najmniej kilu wspólnot. Dlatego musimy razem pracować, poznawać się i budować wzajemne zaufanie.