Jak zwraca uwagę dzisiejsza „Rzeczpospolita”, samorządy, które zdecydowały się na budowanie własnego potencjału OZE należą do jednostkowych przypadków. Wpływ na taką sytuację mają między innymi sprzeczne przepisy.
Jak wskazuje dziennik, powołując się na analizę przygotowaną przez Fundację Instrat, w przypadku projektu polityki energetycznej Polski do 2040 r. i krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 w grę wchodzą niezgodności z innymi aktami prawnymi, brak zgodności z założeniami polityki europejskiej i globalnej, jak również błędne założenia dotyczące miksu energetycznego i marginalizacja niektórych rodzajów OZE. Problemy związane są również z kluczowymi dla branży ustawami: o OZE czy elektromobilności i paliwach alternatywnych.
– Ustawodawca stara się odgórnie przewidzieć wszelkie sytuacje mogące wystąpić w polskiej energetyce – wytykają cytowani przez gazetę eksperci.
– Regulacje nie pozostawiają jednostkom samorządu terytorialnego (jst) żadnej swobody działania w zakresie stanowienia prawa w kwestii OZE w drodze wydawania aktów prawa miejscowego. W ustawie brakuje systemu motywującego władze samorządowe do podejmowania inwestycji w OZE oraz zapisów, które aktywizowałyby społeczność lokalną do działań w miejscowym systemie energetycznym – czytamy.w raporcie Fundacji.
– Zauważalny jest brak ram prawnych zachęcających samorządy nie tylko do promowania, ale też aktywnego włączania się w proces rozwoju generacji rozproszonej. Rola jst w sferze OZE musi być zaakcentowana poprzez wyposażenie ich w odpowiednie kompetencje i zadania, przypisane do tej pory przeważnie organom centralnym – dorzucają autorzy.
Autorzy opracowania postulują m. in. zwolnienie z podatku od nieruchomości instalacji fotowoltaicznych, ustalenie ogólnokrajowego standardu technicznego i prawnego dla otwartego protokołu (API) wymiany danych, wprowadzenie instrumentów uzupełniających wkłady własne w projektach badawczo-rozwojowych w obszarze OZE, uzupełnienie ustawy o elektromobilności o rozwiązania związane z car-sharingiem, utworzenie krajowego centrum doradzającego samorządom w implementacji gospodarki obiegu zamkniętego – wylicza „Rzeczpospolita”.
Rzeczpospolita/CIRE.PL