EnergetykaOZEWszystko

Koalicja Klimatyczna: Niekonstytucyjna nowelizacja ustawy uderzy w polskich rolników i rozwój obszarów wiejskich

Turbiny wiatrowe w Austrii

KOMENTARZ

Koalicja Klimatyczna

Procedowane projekty zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Prawa budowlanego posiadają zapisy niezgodne z Konstytucją. Uchwalenie tych regulacji uderzy w polskich rolników. Koalicja Klimatyczna apeluje o odrzucenie nowelizacji.

Jeżeli Sejm uchwali przepisy, które zakładają instalowanie OZE o mocy powyżej 40 kW wyłącznie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego to rzadko który rolnik będzie mógł pozwolić sobie na założenie biogazowni czy paneli fotowoltaicznych. W skali całego kraju zaledwie 25% terenów posiada pokrycie planistyczne. Zatem w większości przypadków wniosek o instalację OZE wiązałby się z jednoczesnym opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego przez gminę, co w praktyce oznacza długotrwały i bardzo kosztowny proces.

„Zawarte w projekcie zapisy znacząco ograniczą rozwój energetyki obywatelskiej i rozproszonej. Będzie to dotyczyło szczególnie obszarów wiejskich, na których takich planów zagospodarowania przestrzennego przeważnie nie ma. Wprowadzenie w życie wspomnianych regulacji oznacza zatem znaczne ograniczenie możliwości budowania biogazowni, instalacji fotowoltaicznych, małych elektrowni wodnych czy jednostek kogeneracji wykorzystujących biomasę, przyniosłyby więc negatywne skutki gospodarcze i społeczne na tych terenach.” – mówi Krzysztof Jędrzejewski rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.

Projektowany art. 10 ust. 2c ustawy podaje, że instalacje OZE o mocy przekraczającej 40 kW mogą być lokalizowane wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie powyższy przepis nie ustanawia takiego wymogu w stosunku do innych obiektów energetycznych, które pozyskują energię np. z paliw kopalnych. Artykuł ten budzi poważne wątpliwości co do zgodności z zasadami równości (art. 32 Konstytucji) oraz proporcjonalności (art. 31 ust. 3 Konstytucji). Narusza również przepisy dyrektywy OZE z uwagi na dyskryminację instalacji OZE w stosunku do instalacji wykorzystujących nieodnawialne surowce energetyczne (art. 1 oraz art. 13 ust. 1 dyrektywy OZE).


Koalicja Klimatyczna apeluje o odrzucenie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy – Prawo budowlane (druk nr 2964). Listy otrzymali przewodniczący Parlamentalnych Klubów PiS, PO, SLD, PSL, Zjednoczonej Prawicy oraz Poselskich Kół Ruchu Palikota i Biało-Czerwonych.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X