Koalicja Obywatelska chce w razie wygranej zrewidować plany budowy atomu z USA w Polsce

3 października 2023, 12:20 Alert

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej w Warszawie Urszula Zielińska z Partii Zielonych  w rozmowie z Radiem Zet zapowiedziała, że, jej stronnictwo po przejęciu władzy przyjrzy się umowie z Amerykanami na budowę pierwszej polskiej elektrowni. – Musimy się dowiedzieć, na ile jest umowa zobowiązująca, i jakie kary grożą nam za zerwanie, odstąpienie od niej – zaznaczyła.

– Dogadamy się z Donaldem Tuskiem tak, że dzisiaj plany związane z energetyką jądrową mają jedną wielką wadę. One nie mają żadnego rachunku finansowania ekonomicznego. Tam po prostu nie ma biznes planu. To, na co się zgodziliśmy, to nasz konsensus w Koalicji Obywatelskiej na to, że, przez pierwsze 100 dni nowego rządu, który będzie miał większość, przygotujemy plan finansowania energetyki opartej na OZE, i tego, czego nie zrobił polski rząd, plan rozwoju energetyki jądrowej – powiedziała Urszula Zielińska na pytanie, czy KO rozważy zerwanie umowy na budowę elektrowni jądrowej.

Umowa na projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce została podpisana 27 września w Warszawie podczas uroczystości z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. Dokument podpisali: prezes Polskich Elektrowni Jądrowych Mateusz Berger, prezes Westinghouse Patrick Fragman oraz John Howanitz z firmy Bechtel. Nie jest to umowa na budowę.

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), Westinghouse i Bechtel chcą budować trzy reaktory AP1000 z pierwszym w 2033 roku w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. KHNP, PGE i ZE PAK chcą budować dwa APR1400 do 2036 roku w Pątnowie, w Wielkopolsce.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

Jest umowa projektowa o pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce