font_preload
PL / EN
Alert 3 października, 2017 godz. 6:15   
REDAKCJA

Koalicja pozbawiła Państwo Islamskie 90 procent petrodolarów

ISIS Bojownicy ISIS.

Źródła dziennika USA Today podają, że dzięki staraniom koalicji pod przywództwem Stanów Zjednoczonych terroryści tzw. Państwa Islamskiego utracili 90 procent przychodów ze sprzedaży ropy naftowej w okresie 2015-17.

Przychody ze sprzedaży ropy w 2015 roku miały wynosić 50 mln dolarów. W 2017 roku spadły do 4 milionów. Według USA Today surowiec był sprzedawany na rynku lokalnym w Syrii lub szmuglowany do innych krajów. Było to jedno z dwóch głównych źródeł zarobku tzw. Państwa Islamskiego. Drugim były grabieże.

Odciąć Państwo Islamskie od petrodolarów

Pod koniec września terroryści z tej organizacji zostali wyparci z syryjskich złóż ropy i gazu Deir ez-Zor. Amerykanie zawiadowali nalotami na linie dostaw ropy naftowej, konwoje cystern. Oszczędzali infrastrukturę wydobywczą na potrzebę odbudowy przemysłu wydobywczego po zakończeniu wojny.

Bez petrodolarów Państwo Islamskie musi polegać w większym stopniu na opodatkowaniu mieszkańców terenów, które zostały przez nie zajęte. Tymczasem ten obszar kurczy się wraz z postępami kampanii z udziałem koalicji amerykańskiej, kurdyjskich Peszmergów i irackiego wojska.

Kommiersant/USA Today/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Odciąć Państwo Islamskie od krwawej ropy