EnergetykaEnergia elektryczna

Kochanowski: Magazyny energii w każdym klastrze

Każdy klaster energetyczny w Polsce powinien być wyposażony systemowo w magazyn energii elektrycznej – powiedział Krzysztof Kochanowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Polska Izba Magazynowania Energii podczas dyskusji nt. wykorzystaniu technologii magazynowania energii w polskiej energetyce, która odbyła się 21 września w Sejmie.

Spotkanie parlamentarzystów Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energetyki, wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego oraz przedstawicieli organizacji branżowych miało charakter dyskusji z ekspertami zajmującymi się technologiami magazynowania energii. PIME, jako organizacja propagująca wdrażanie i produkcję rozwiązań technicznych w obszarze magazynowania energii elektrycznej i cieplnej, miało możliwość zaprezentowania stanowiska w zakresie wykorzystania magazynów energii elektrycznej w klastrach energetycznych.

PIME przedstawiło funkcjonalności magazynów energii, korzyści dla odbiorców energii i dla krajowego systemu energetycznego – Klastry energetyczne będą idealnym polem doświadczalnym do zaprezentowania skali możliwości magazynów energii elektrycznej. Praktycznie to właśnie ta technologia będzie definiowała też dobór jednostek wytwórczych w klastrach. Ponieważ magazynowanie rozproszone wiąże się z zapotrzebowaniem na jednostki wytwórcze o różnych mocach – powiedział prezes PIME.

W ocenie PIME klastry, które będą smowystarczającymi energetycznie obszarami będą też m.in. dzięki technologii magazynowania energii znacząco obniżały swoje koszty funkcjonowania. – Magazynowanie energii u źródła obniża koszty rozbudowy linii dystrybucyjnych. Spółki dystrybucyjne już sygnalizują, że w wielu obszarach peryferyjnych kraju nie opłaca im się odtwarzać sieci. Zastosowanie magazynów energii rozwiąże problem ograniczeń sieciowych, szczególnie w tych miejscach gdzie sieć energetyczna jest nieefektywna. Oszczędności na dystrybucji to będą realne i całkiem spore pieniądze – mówi Kochanowski.

Innym argumentem kosztowym na który PIME zwróciło uwagę, to efekt skali jaki uzyskamy w chwili kiedy prosumenci, czyli aktywni uczestnicy klastrów, będą inwestowali w magazyny energii na potrzeby własnej przydomowej generacji. – Dodatkowo w porównaniu do wielkoskalowych technologii energetycznych jednostki magazynów rozproszonych mogą być masowo produkowane, co jest ich niewątpliwą zaletą. Obniżenie jednostkowych nakładów inwestycyjnych poprawia konkurencyjność magazynowania rozproszonego – argumentował prezes PIME.

Z kolei Bartłomiej Zysiński, wiceprezes PIME przedstawił rodzaje technologii magazynowania energii i koszty instalacji. Obecnie koszt postawienia 1 MW w bateryjnych magazynach energii elektrycznej wynosi 700-800 tys. Euro. Z roku na rok obserwujemy jak koszty spadają. Zazwyczaj stosuje się technologię litowo-jonową jako tę najbardziej efektywną. – Niemniej nasza organizacja szuka nowych rozwiązań technologicznych, bo baterie litowo-jonowe  obarczone są ryzykiem uzależnienia się od importu litu, a i recykling tych baterii nie jest możliwy w 100 proc. Dlatego proponujemy rozwiązania polskie m.in. baterie lead carbonowe, które współpracujący z nami naukowcy przygotowali na potrzeby energetyki i elektromobilności. Jest to technologia kilkukrotnie tańsza od baterii litowo-jonowych, w pełni poddawana recyklingowi, a poza tym do jej produkcji wykorzystujemy wyłącznie surowce krajowe – argumentował Zysiński.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X