Wrocławska Kogeneracja do 2030 roku chce odejść od spalania węgla

27 lutego 2024, 12:00 Alert

Do 2030 roku wrocławska spółka ciepłownicza Kogeneracja, należąca do PGE Energia Ciepła, zamierza uruchomić nowe urządzenia produkcyjne w technologiach nisko- i zeroemisyjnej. Działania te nie tylko pozytywnie wpłyną na środowisko naturalne, ale też zagwarantują bezpieczeństwo dostaw energii do odbiorców na najbliższe lata – podaje spółka w komunikacie.

Fot. Kogeneracja
Fot. Kogeneracja

Wrocławska spółka planuje wykorzystać nieeksploatowane obecnie historyczne budynki produkcyjne dawnej elektrowni, wybudowane na początku XX wieku, które znajdują się na terenie funkcjonującej EC Wrocław. Spółka podaje, że dzięki temu możliwa będzie realizacja kluczowej dla EC Wrocław inwestycji, która pozwoli na całkowite odejście od węgla do 2030 roku w usytuowanej w centrum miasta elektrociepłowni, zapewniając tym samym mieszkańcom miasta większy komfort i czystsze powietrze.

Kogeneracja wyjaśnia, że inwestycja będzie polegać na ponownym wykorzystaniu nieeksploatowanych już budynków dawnej elektrowni przy ul. Łowieckiej. Na ich terenie powstaną nowe urządzenia, zbudowane z wykorzystaniem nowoczesnych, ekologicznych technologii. Zainstalowane zostaną tam elektrodowe kotły wodne, zasilane gazem agregaty kogeneracyjne, kotły wodne, a także przemysłowe pompy, które przy produkcji ciepła korzystać będą z ciepła wód rzeki Odry. Stanie się ona dolnym źródłem ciepła dla tych urządzeń. Woda oddawana do rzeki będzie schłodzona i napowietrzona, co szczególnie w miesiącach letnich pozytywnie wpłynie na stan flory i fauny.

Należy wspomnieć, że w 2023 roku Kogeneracja podpisała z Polską Spółką Gazownictwa (PSG) umowę na dostawy gazu, które zabezpieczą potrzeby wynikające z wyżej opisanych planów inwestycyjnych. Obecnie w przygotowaniu jest studium architektoniczno-budowlane, które będzie wymagało szczególnych uzgodnień ze służbami konserwatorskimi czuwającymi nad poprawnością adaptacji historycznego zespołu dawnej elektrociepłowni.

Produkcja bez udziału węgla rozpocznie się również w podwrocławskich Siechnicach. W 2024 roku uruchomiona tam zostanie nowa jednostka zasilana gazem, która zastąpi studwudziestoletnią elektrociepłownię węglową.

Transformacja energetyczna obejmuje również ciepłownictwo, a w opinii wielu ekspertów będzie to większe wyzwanie niż w przypadku przejścia na źródła zeroemisyjne systemu elektroenergetycznego. Polskie ciepłownie nadal w przeważającym stopniu wykorzystują węgiel, jednak gaz ma być paliwem przejściowym na drodze ku zeroemisyjności.

Kogeneracja / Jacek Perzyński

Wrocławska Kogeneracja rozbudowuje sieć ciepłowniczą