AlertEnergetyka

Nadchodzi dobry czas dla kogeneracji. Potrzebne jest wsparcie i rozwój ciepłownictwa

Tadeusz Skobel, wiceminister energii / fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

W siedzibie Ministerstwa Energii odbyła się prezentacja “Raportu o Kogeneracji w Ciepłownictwie” przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Jego autorzy tłumaczą, że jest to analiza obecnego stanu kogeneracji w Polsce i perspektyw rozwoju.

Ich zdaniem kogeneracja jest najbardziej efektywnym sposobem wytwarzania energii. Zarówno z powodu oszczędności paliwa pierwotnego, efektywności energetycznej, jak i ze względów środowiskowych. Rozwój kogeneracji przyczynia się do poprawy jakości powietrza i zmniejszenia smogu. Ponadto, mając na uwadze pozytywny wpływ instalacji kogeneracyjnych na bezpieczeństwo dostaw energii oraz konkurencyjność Unii Europejskiej, Polska przyjęła długookresowe ramy regulacyjne, pozwalające na wykorzystanie potencjału kogeneracji w ramach wewnętrznego rynku energii.

– To dobry czas dla kogeneracji, biorąc pod uwagę przyjmowane ostatnio rozwiązania prawne. Uzgodnienie wsparcia dla kogeneracji z Komisją Europejską pozwoli, aby w perspektywie 2028 roku do sektora kogeneracji trafiło 36 mld złotych. To duże wsparcie, ale i duże potrzeby. To dobry sygnał dla Polski również pod względem produkcji czystego ciepła, która przyczyni się do poprawy jakości powietrza – powiedział wiceminister energii Tadeusz Sobel.

Według autorów raportu, kogeneracja powinna być objęta promowaniem i wspieraniem. Pozytywnie odnieśli się do obowiązującego systemu wsparcia. Ich zdaniem ma on stanowić stabilny i długoterminowy mechanizm, stymulujący rozwój kogeneracji w Polsce. Autorzy zaznaczyli, że bez rozwoju rynku ciepła trudno mówić o rozwoju kogeneracji.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła oraz Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, stwierdził, że dopiero niedawno ciepłownictwo zostało dostrzeżone jako element stabilizujący system energetyczny polski, ale może w znaczący sposób wpływać na poprawę jakości powietrza. – Widzimy potencjał, aby w kogeneracji powstało 5000 MW nowych mocy. To dodatkowe 20 PJ ciepła. Dzisiaj 17 procent produkowanej w Polsce energii pochodzi z kogeneracji. W przypadku ciepła jest to już 70 procent – mówił.

Piotr Stępiński


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X