AlertEnergetykaŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Kolejna runda rozmów o Turowie bez porozumienia. Czesi i Polacy obrzucają się winą

Odkrywka w Turowie

Polacy przekonują, że Czesi eskalują żądania. Strona czeska twierdzi, że to Polska kwestionuje zapisy umowy, które były już ustalone. Kolejna runda rozmów o wpływie Kopalni Turów na środowisko czeskie zakończyła się bez rozstrzygnięć.

Eskalacja żądań Czechów?

– Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej – poinformował 30 września 2021 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w komunikacie jego resortu.

Minister Kurtyka zwrócił uwagę, że oferta, jaka została przekazana stronie czeskiej, stanowi najlepszy dowód na dobrą wolę Polaków i chęć zażegnania sporu pomiędzy oboma krajami. Jak zaznaczył, została ona skonstruowana tak, by chronić bieżące i przyszłe interesy mieszkańców Kraju Libereckiego, sąsiadującego z terenami KWB Turów.

– Nasza oferta zawierała konkretne kwoty, które chcieliśmy przeznaczyć na realizację projektów w Kraju Libereckim, związanych przede wszystkim z budową infrastruktury gospodarki wodnej. Przedstawiliśmy w niej również propozycję naszych zobowiązań do wzmocnienia monitorowania oddziaływania Kopalni w zakresie emisji pyłów, generowania hałasu i wpływu na wody podziemne. Oferowaliśmy też zacieśnienie współpracy właściwych służb obydwu państw w tym zakresie oraz ustalenie ścieżki działania w przypadku stwierdzenia przekroczeń obowiązujących norm – wyjaśnił.

Minister klimatu i środowiska podkreślił, że propozycja złożona stronie czeskiej stanowiła ponadstandardową odpowiedź na jej oczekiwania. – Największym przegranym dzisiejszej decyzji o odrzuceniu oferty jest lokalna społeczność po obu stronach granicy- zaznaczył.

Jak długo ma obowiązywać umowa o Turowie?

– Porozumienie między Czechami a Polską odnoszące się do pracy Kopalni Turów oraz jej wpływu na samorządy czeskie jest praktycznie gotowe. Mimo to przedstawiciele obu krajów nie osiągnęli jeszcze porozumienia w czwartek – przyznał minister środowiska Richard Brabec. Jego zdaniem największa różnica zdań dotyczy terminu obowiązywania układu w tej sprawie.

– Porozumienie powinno zapewnić długoterminowe ramy relacji Polski i Czech w odniesieniu do Turowa – mówił Brabec cytowany przez czeską agencję prasową. – Nie zamierzamy się wycofać. Granicą jest termin obowiązywania kontraktu. Pozostaje jednak faktem, że obecnie ten kontrakt jest już praktycznie gotowy i dostosowany prawnie.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Paweł Jabłoński uznał, że porozumienie jest blisko, ale „w ostatnich godzinach strona czeska w odpowiedzi na naszą ofertę zaczęła zachowywać się kompletnie irracjonalnie i w oderwaniu od rzeczywistości tak, jakby celem było przerwanie rozmów. Chodziło o oczekiwania całkowicie oderwane od praktyki międzynarodowej tego, że w porozumieniu będzie klauzula uniemożliwiająca jego anulowanie przez wiele lat. To rzecz całkowicie niesłychana w praktyce międzynarodowej – ocenił cytowany przez media czeskie.

Brabec podkreślił, że Czesi podnosili ten temat od miesięcy i nie był dotąd kwestionowany przez Polaków.

Czechy i Polska sygnalizują gotowość do dalszych rozmów. Delegacja polska wróciła póki co do Warszawy.

Ministerstwo klimatu i środowiska/CTK/Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X