Kolejna usterka NordBalt. Będzie drugie połączenie?

28 lipca 2016, 07:00 Alert

(Baltic Course/Bartłomiej Sawicki)

NordBalt. Źrodło: LitGrid

Linia energetyczna NordBalt biegnąca po dnie Morza Bałtyckiego między Szwecją a Litwą, jest od wtorku ( 26 lipca br.) wyłączona ze względu na prace naprawcze. Likwidacja usterki potrwa do piątku, a w sobotę energia powinna ponownie płynąć na Litwę. To kolejne uszkodzenie linii łączącej te dwa kraje. Nadzieją na zmianę może być konstrukcja drugiego połączenia – NordBalt 2. Szwedzi, Litwini i Łotysze są już po wstępnych rozmowach w tej sprawie.

Operator systemu przesyłowego w Szwecji, Svenska Kraftnät, poinformował w komunikacie, że likwidacja usterki wykrytej na kablu biegnącym po dnie Morza Bałtyckiego potrwa do piątku, tj. 29 lipca. O poprzedniej usterce NordBalt operatorzy połączenia raportowali 30 czerwca. W tym roku z powodu rożnych awarii przerwy w przesyle energii wystąpiły dwanaście razy. Linia rozpoczęła regularną pracę w połowie lipca, po tym jak zakończono przesył energii w trybie testowym.

Szansą na nieprzerwane dostawy może być budowa drugiego połączenia między Skandynawią, a krajami bałtyckimi. W wywiadzie dla agencji BNS, litewski minister energetyki Rokas Masiulis poparł budowę NordBalt 2. O projekcie wiedzą także Szwedzi i Łotysze. – Widzimy, jak dobry wpływ na cenę energii ma już istniejący kabel ze Szwecji. Oczywiście, istnieją problemy technologiczne, które uniemożliwiają jego stałą i niezawodną pracę. Ale te problemy zostaną wyeliminowane. Drugie połączenie miałoby jeszcze większy wpływ na ceny energii – uważa minister energetyki.

Minister twierdzi, że możliwość budowy drugiego połączenia elektroenergetycznego zostało już omówione z przedstawicielami Szwecji. – Rozmawiałem o tej sprawie ze szwedzkim ministrem energii. (…) Szwedzi są gotowi przeanalizować taką możliwość – ocenił Masiulis. Podkreślił także, że należy określić, w którym miejscu miałby się kończyć kabel ze Szwecji: na Łotwie czy na Litwie. – Wspomniałem mojemu łotewskiemu koledze o możliwości budowy drugiego połączenia ze Szwecją. Wykonaliśmy już jeden projekt i znamy technologię. Myślę, że będziemy gotowi do opracowania takiego planu, ale musimy to omówić najpierw z  naszymi sąsiadami – powiedział Litwin.Według Masiulisa, jeśli ceny energii elektrycznej w Szwecji pozostaną na niskim poziomie do lat 2040-2045, to ceny w krajach bałtyckich mogą dalej spadać.

Do stabilności potrzeba dwojga

Daivis Virbickas prezes operatora systemu przesyłowego na Litwie, Litgrid, zaproponował w 2015 r. budowę NordBalt 2. Ocenił, że drugie połączenie ze Szwecją pomogłoby utrzymać stabilność cen, ponieważ jeśli jeden kabel byłby niedostępny, drugi nadal przesyłałby energię.

NordBalt to podmorski interkonektor łączący litewską Kłajpedę ze szwedzkim Nybro o długości 450 km i mocy 700 MW. Pozwolił on na połączenie sieci elektroenergetycznej krajów bałtyckich z siecią skandynawską.