NordBalt: Kolejne problemy interkonektora Litwa-Szwecja

5 października 2016, 12:30 Alert

Jak informuje agencja LETA/BNS, przechodzący w tym roku sześciomiesięczne testy i często wyłączany z eksploatacji interkonektor z Litwy do Szwecji – Nord Balt – 3 października wieczorem znów nie pracował. Tym razem przerwa w dostawach wynosiła 5 godzin.

Szwedzki operator sieci przesyłowych Svenska Kraftnaft poinformował, że połączenie nie pracowało między 20:20 w dn. 3 października a 1:00 w nocy 4 października. Od początku roku most energetyczny między Litwą a Szwecją z różnych powodów był już wyłączany 10-krotnie.

Pod koniec września Svenska Kraftnaft zapowiedział, że między 7 a 18 listopada dojdzie do planowanego remontu interkonektora.

Niekończące się problemy

6 czerwca zakończył się dwutygodniowy remont kabla NordBalt przekazanego do eksploatacji na początku roku. Kilka godzin po wznowieniu przesyłu energii musiał być on jednak wyłączony z powodu awarii instalacji. Ze względu na problemy w pracy transformatora w Szwecji do 13 czerwca jedynie połowę swojej mocy.

Podczas budowy połączenia prace przerywała kilkukrotnie flota rosyjska. Minister energetyki Litwy oskarżył Rosjan o celowe działanie. Nord Balt, oprócz połączenia elektroenergetycznego LitPol Link z Polską, daje Litwinom źródło energii alternatywne do rosyjskiego. W dłuższej perspektywie interkonektory pozwolą na synchronizację sieci elektroenergetycznej państw bałtyckich z systemem europejskim lub skandynawskim. W takim scenariuszu Bałtowie uniezależniliby się od systemu postsowieckiego z którym obecnie są zsynchronizowani.

NordBalt to podmorski interkonektor łączący litewską Kłajpedę ze szwedzkim Nybro o długości 450 km i mocy 700 MW. Pozwolił on na połączenie sieci elektroenergetycznej krajów bałtyckich z siecią skandynawską.

The Baltic Course /Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński