Kolejny apel Wenezueli o zmniejszenie wydobycia ropy w OPEC

4 grudnia 2015, 16:45 Alert
ropa (2)

(TASS/Kommiersant/Piotr Stępiński)

W celu ustabilizowania cen ropy naftowej Wenezuela proponuje zmniejszenia o 4 procent jej światowego wydobycia – informuje agencja TASS powołując się na źródło w wenezuelskiej delegacji ministra przemysłu naftowego i górnictwa.

– Jeśli mamy zmniejszyć wydobycie ropy naftowej, to wszyscy razem: państwa członkowskie OPEC i niebędące jego członkami, z głównymi państwami wydobywającym ropę, takimi jak Rosja – powiedział rozmówca agencji.

Wcześniej Kommiersant informował, że podczas rozpoczynającego się dzisiaj szczytu OPEC członkowie kartelu zamierzają wywierać presję na Arabię Saudyjską i spróbować przekonać Rijad do zmniejszenia wydobycia. Niskie ceny surowców energetycznych zaczynają negatywnie wpływać na takie państwa jak Wenezuela, Angola czy Nigeria. Pomóc w tej sytuacji mogłaby Rosja, na co liczą niektórzy członkowie kartelu, jednakże Moskwa jest zajęta walką z Arabią Saudyjską o europejski rynek naftowy.

Wielu analityków twierdzi, że jest mało prawdopodobne, aby OPEC podczas trwającego szczytu obniżył kwotę wydobycia surowca. Podobnego zdania jest sekretarz generalny OPEC, który stwierdził wcześniej, że należy oczekiwać zmian kwot wydobycia. Jego zdaniem państwa, które nie są członkami kartelu, powinny zredukować swoje wydobycie, a OPEC nie dopuści do zmniejszenia swoich udziałów w rynku poniżej 40 proc. Jego zdaniem decyzja o obniżeniu wydobycia o 1,5 mln baryłek na dobę nie pomoże w zbilansowaniu rynku, ale właśnie do utraty udziałów.