EnergetykaGaz.Wszystko

Wójcik: Kolejny etap przygotowań do realizacji TAP

Gazociąg Transadriatycki. Fot. TAP

Gazociąg Transadriatycki. Fot. TAP

KOMENTARZ

Teresa Wójcik

Redaktor BiznesAlert.pl

Konsorcjum Trans Adriatic Pipeline (TAP) wybrało wczoraj francuską firmę konsultingowo-projektową Technip do zarządzania projektem TAP.

Kontrakt, który będzie zawarty z Francuzami przewiduje, że zarządzanie obejmie cały projekt gazociągu wraz ze wszystkimi pakietami prac i czynności: budowlanymi, inżynieryjnymi i serwisowymi, zagospodarowaniem terenu, zaopatrzeniem w urządzenia i materiały, pracami podwykonawczymi, zamówieniami publicznymi, organizacją wykonawstwa we wszystkich fazach realizacji z gwarancjami i zakończeniem całej inwestycji włącznie.

Siedziba kierownictwa ekipy zarządzającej projektem będzie się znajdować w Szwajcarii, w Baar, oprócz tego oddziały firmy będą powołane we Włoszech w Rzymie a także w Grecji i w Albanii (lokalizacji jeszcze nie ustalono). Przewiduje się, że projekt TAP zostanie ukończony i oddany w pierwszym kwartale 2020 r.

Technip jest jedną z czołowych na świecie firm wyspecjalizowanych w dziedzinie zarządzania projektami, pracami inżynieryjnymi i budowlanymi dla energetyki. Zwłaszcza, jeśli chodzi o infrastrukturę przesyłową ropy i gazu na lądzie i pod wodą. Technip zatrudnia na stałe 38 tys. pracowników, stosuje nowoczesne technologie i oferuje rozwiązania zaliczane do najlepszych na świecie. Dysponuje maszynami, m.in. do układania rur w każdych warunkach i flotą specjalistycznych statków do instalowania rur i konstrukcji pod wodą.

Riccardo Moizo, wiceprezes Technip, stwierdził: „Ten kontrakt jest dla naszej firmy bardzo ważny, gdyż chodzi o zarządzanie prestiżowym projektem międzynarodowym.” Moizo zapewniał, że francuska firma wykorzysta całą swoją wiedzę, potencjał i wysokie kwalifikacje swojego personelu, aby projekt TAP został zrealizowany z sukcesem i w przewidzianym terminie. Akcję Technip są dobrze notowane na giełdach w Paryżu i w Nowym Jorku.

Projekt TAP jest częścią Południowego Korytarza Gazowego, który pozwoli Europie na duży postęp w dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego. W pierwszej fazie rura będzie transportować 10 mld m3 gazu rocznie z gigantycznego złoża Szach Deniz-2 z Azerbejdżanu. TAP będzie ostatnim segmentem Południowego Korytarza Gazowego, o długości ok. 870 km., który będzie przejmował gaz z gazociągu Trans Anatolian (TANAP) na granicy turecko-greckiej w Kipyi.

Również wczoraj miało miejsce inne wydarzenie, niekorzystne dla realizacji projektu TAP. Z udziału w konsorcjum TAP zrezygnował norweski Statoil, posiadający 20 proc. udziałów i zamierzający je sprzedać – powiedział o tym dla azerskiej TV ANS Rownag Abdullajew, prezes koncernu SOCAR największego udziałowca w konsorcjum TAP. Dodał, że na razie nie ma firmy, która chciałaby nabyć udziały od Statoil.

Z innych źródeł pochodzi informacja, że jednak kilka firm wyraziło zainteresowanie nabyciem udziałów od norweskiego koncernu. Abdullajew nie poinformował, jak konsorcjum zamierza rozwiązać kwestię poważnych zastrzeżeń i dodatkowych postulatów obecnego rządu greckiego do budowy TAP na terytorium tego państwa. Zawarta umowa państwowa przez poprzedni rząd koalicji Nowa Demokracja-PASOK stwierdzała pełną zgodność stron, co do warunków finansowych i innych zobowiązań konsorcjum TAP wobec Grecji. Obecny rząd premiera Tsiprasa zgłaszający kilkakrotnie zastrzeżenia i nowe postulaty, oficjalnie jednak z nimi nie występuje.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X