Komisja Europejska chce obciąć Polsce fundusze unijne z powodu Turowa

8 lutego 2022, 13:00 Alert

Komisja Europejska (KE) poinformowała, że wyegzekwuje od Polski pieniądze z tytułu kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Kopalni Turów. Środki mają zostać potrącone z funduszy unijnych. – Dokonując potrącenia, Komisja wypełnia swój prawny obowiązek pobierania kar finansowych nałożonych przez Trybunał zgodnie z jego postanowieniem z dnia 20 września 2021 roku – podkreślił rzecznik KE Balazs Ujvari.

Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Onet podaje, że potrącenie dotyczy kar obejmujących okres od 20 września 2021 roku do 19 października 2021 roku. Komisja przystąpi do kompensacji po 10 dniach roboczych od tego powiadomienia. – Komisja poinformowała Polskę, że przystąpi do potrącenia płatności z tytułu kar należnych w sprawie „C-121/21 Czechy przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów” – poinformował rzecznik KE.

Ujvari wskazał, że w tym zakresie KE postępuje zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu finansowym w przypadku braku płatności przez państwo członkowskie.

13 stycznia 2022 roku Ujvari podkreślał, że każde wezwanie dotyczy okresu jednego miesiąca. – Płatność jest należna od 20 września, kiedy sąd (TSUE — przyp. PAP) nałożył karę. Pierwsze wezwanie do zapłaty dotyczy okresu od 20 września do 19 października. Zostało ono wysłane 10 listopada, z ostatecznym terminem 45 dni (na zapłatę — przyp. PAP). Nie otrzymaliśmy płatności w tym terminie i dlatego KE zdecydowała się na wysłanie tzw. listu przypominającego z ostatecznym terminem 15 dni. Jeśli władze polskie nie dokonają płatności, KE ma solidne procedury, (…) żeby odzyskać kary (…) poprzez potrącenie kwoty wymienionej w pierwszym wezwaniu do zapłaty z płatności, które kraje członkowskie otrzymują z budżetu UE – powiedział Ujvari.

Rzecznik rządu Piotr Müller zaznaczył, że Polska skorzysta z możliwych środków prawnych, aby odwołać się od planów Komisji Europejskiej, tym bardziej, że doszło do porozumienia między rządem Polski i Czech. Umowa polsko-czeska przewiduje zapłatę odszkodowania dla Czech w wysokości 35 mln euro oraz przekazanie 10 mln euro na Fundusz Małych Projektów Środowiskowych.

Polska Agencja Prasowa/Onet/Jędrzej Stachura

Polska będzie się odwoływać od kar nałożonych na Turów. Komisja Europejska może naliczyć odsetki