AlertEnergetykaEnergia elektrycznaPAPWęgiel. energetyka węglowa

Polska będzie się odwoływać od kar nałożonych na Turów. Komisja Europejska może naliczyć odsetki

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska będzie się odwoływać od kar, które zostały nałożone m.in. w związku z niezaprzestaniem wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów – wynika z czwartkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz powiedział, że kara za Turów przestanie być naliczana od dnia wycofania skargi z TSUE przez Czechów. Zaznaczył również, że naliczone kwoty do dnia wycofania muszą zostać zapłacone wraz z odsetkami.

Polska odwoła się za Turów

20 września 2021 roku TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

– Unia Europejska, Komisja Europejska, a w tym konkretnym wypadku jedna pani sędzia, bez możliwości procesu odwoławczego, bez możliwości apelacji od tego bardzo niewłaściwego wyroku, podjęła decyzję o wysokich karach. Uważam że – niezależnie od tego, jakie są zapisy w regulaminie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – my z całą pewnością będziemy odwoływać się od tego i apelować nie tylko do zdrowego rozsądku – powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał, że w tej sprawie będzie rozmawiał z premierami państw europejskich.

Morawiecki poinformował, że zgodnie z obietnicą premiera Czech w czwartek, bądź najpóźniej w piątek, skarga złożona przez Republikę Czeską zostanie wycofana.

– A więc wszelkie kary stają się bezprzedmiotowe. Czyli od dzisiaj, bądź od jutra w ogóle ten problem nie istnieje – dodał premier.

Kara za Turów z odsetkami

Polska jest zobligowana do wpłacenia do unijnego budżetu 68,5 mln euro kary wraz z odsetkami za należności nieuregulowane w terminie. Zgodnie z informacjami, Polska otrzymała już cztery wezwania do zapłaty, których do tej pory nie uregulowała. Każde z wystawionych wezwań ma wskazaną datę do kiedy należy uiścić opłatę. W przypadku niedokonania transakcji, organ będzie naliczał dodatkowe odsetki.

Komisja ma również możliwość potrącić karę z funduszy, które są przekazywane Polsce. Potrącenia można dokonać np. z funduszu dla rolników. Wspomniany organ z racji, iż stoi na straży prawa unijnego, nie może sobie pozwolić na anulowanie kary, w związku z czym uniknięcie płacenia należności za okres funkcjonowania Kopalni Turów będzie trudnym zadaniem.

Polska Agencja Prasowa/Rzeczpospolita.pl/Aleksander Tretyn

Jest porozumienie polsko-czeskie o Kopalni Turów


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X