AktualnościEnergetykaGaz.Infrastruktura

KE przeznaczy prawie 7 milionów euro na Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy. Źródło: Gaz-System

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy. Źródło: Gaz-System

Komisja Europejska przyznała finansowanie na potrzeby transgranicznych projektów infrastruktury energetycznej w ramach europejskich sieci (TEN-E). Wśród beneficjentów znalazł się Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy, magistrala biegnąca z Finlandii przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę do Niemiec, z dotacją w wysokości 6,8 mln euro.

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy (NBHC) otrzyma wsparcie finansowe z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Magistrala z Finlandii przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę do Niemiec, zostanie dofinansowana kwotą 6,8 mln euro.

“Kręgosłup zielonej energii”

Zdaniem Gaz-Systemu, decyzja ta istotnie przyczyni się do powstania “kręgosłupa rozwoju przyszłej zielonej energii w Europie”. – Rywalizacja o dofinansowanie projektów infrastrukturalnych w UE jest zacięta, więc decyzja ta jest doskonałym świadectwem jakości i konieczności projektu NBHC oraz pokazuje jego potencjał i znaczenie w realizacji celów samowystarczalności energetycznej UE i wspierania transformacji w kierunku czystej energii – tłumaczy polski operator systemu przesyłowego paliw gazowych.

Dotacja CEF w wysokości 6,8 mln euro ma istotnie wesprzeć realizację studiów wykonalności projektu NBHC w poszczególnych krajach. Analizy te obejmą m.in. trasę rurociągu, planowane lokalizacje tłoczni, finanse, kwestie środowiskowe i bezpieczeństwa, a także badania dotyczące harmonogramu. Według planu, zostaną one ukończone do końca 2026 roku.

– Decyzja o przyznaniu unijnego dofinansowania na opracowanie studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego potwierdza jego priorytetowe znaczenie dla Unii Europejskiej. Projekt ten daje impuls w kierunku realizacji założeń REPowerEU. Jako operatorzy infrastruktury przesyłowej możemy wspólnie odegrać ważną rolę w kształtowaniu przyszłości europejskiej energetyki i wspierać dążenie do zmniejszania emisyjności gospodarki. Im szybciej wdrożymy te rozwiązania, tym szybciej nasz przemysł i obywatele odczują korzyści z czystszej energii, a Europa zyska szansę, by stać się liderem w dziedzinie nowoczesnych technologii wodorowych – podkreśla Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu.

Wspólna droga wodorowa

NBHC to wspólny projekt sześciu europejskich operatorów systemów przesyłowych: Gasgrid Vetyverkot Oy z Finlandii, Elering z Estonii, Conexus Baltic Grid z Łotwy, Amber Grid z Litwy, GAZ-SYSTEM z Polski oraz ONTRAS z Niemiec.

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy to inicjatywa włączenia odnawialnego wodoru jako źródła energii w sześciu państwach członkowskich Unii Europejskiej. W założeniu, połączenie centrów produkcyjnych w regionie z głównymi ośrodkami popytu umożliwi szybszą dekarbonizację tamtejszych systemów energetycznych, w tym przemysłu. Szacunki pomysłodawców mówią o możliwej redukcji emisji dwutlenku węgla nawet o 37 milionów ton ekwiwalentu CO2 rocznie do 2050 roku.

Gaz-System / Jędrzej Stachura

Podsumowanie rynku LNG w 2024 roku, czyli jak radził sobie gaz skroplony w Polsce i nie tylko


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, foto: president.gov.ua

Ukraina prosi Niemcy o nową broń. Na liście obrona powietrzna, pojazdy i EW

Kijów przygotował listę pilnych potrzeb wojskowych i przekazał ją niemieckiemu rządowi. Ukraina prosi o wsparcie m.in. w zakresie obrony powietrznej,...

Udostępnij:

Facebook X X X