AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

KE zapewnia, że pomoże Polsce wygaszać kopalnie

Odkrywka w Turowie

W liście Komisja Europejska odpowiada Polsce w sprawie wątpliwości wokół przyszłości odkrywki węgla brunatnego w Turowie.

– Komisja rozumie Państwa obawy dotyczące zachowania miejsc pracy w regionie oraz zapewnienia niezależności energetycznej Państwa kraju. Rolą Komisji Europejskiej na mocy Traktatów jest nadzorowanie wdrażania prawa Unii Europejskiej oraz podejmowanie środków w celu zapewnienia prawidłowego stosowania prawa unijnego przez państwa członkowskie – czytamy w liście.

– Na podstawie skargi dotyczącej przedłużenia koncesji kopalni w Turowie, Komisja zwróciła się do polskich władz o informacje na temat zastosowania w tej sprawie wymogów wynikających z unijnego prawa ochrony środowiska. Po wyjaśnieniu wszystkich istotnych faktów Komisja będzie mogla ustalić, czy doszło do naruszenia prawa UE w dziedzinie ochrony środowiska. Pragnę Państwa zapewnić, że Komisja jest w pchli świadoma złożoności niniejszej sprawy i analizuje ją z największą uwagą – czytamy.

– Komisja jest gotowa wspierać państwa członkowskie w osiąganiu przez nie neutralności klimatycznej, w tym za pośrednictwem przyszłego mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Mechanizm ten zapewni ukierunkowane wsparcie i pozwoli na zaangażowanie co najmniej ISO mld EUR w latach 2021-2027 dla najbardziej dotkniętych regionów, aby złagodzić społeczno-gospodarcze skutki transformacji. Mechanizm sprawiedliwej transformacji stanowi również platformę do dyskusji na temat wspólnych wyzwań i rozwiązań w zakresie transformacji oraz dialogu na szczeblu Unii Europejskiej w ramach inicjatywy wsparcia regionów górniczych będących w transformacji – pisze KE.

– Należy podkreślić, że celem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji nie jest wspieranie samej transformacji energetycznej, lecz wspieranie terytoriów zmagających się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z tej transformacji. Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będzie wspierał regiony, w których istnieją wyraźne potrzeby potwierdzone konkretnymi dowodami, a także silne zaangażowanie polityczne na rzecz przejścia na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla w najbliższej przyszłości (2021-2030), takie jak wygaszanie kopalni – czytamy w liście.

Komisja Europejska/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X