Komisja Europejska może nie uznać planu naprawy Kompanii Węglowej

2 października 2015, 11:59 Alert

(AFP/Teresa Wójcik)

Komisja Europejska poinformowała 1 października , że nie otrzymała od strony polskiej żadnych konkretów dotyczących naprawy polskiego sektora górniczego. Jednocześnie zadeklarowała, że jest gotowa konstruktywnie współpracować przy programie takiej naprawy – rzecznik Komisarz ds. konkurencji Ricardo Cardoso powiedział z tej okazji dziennikarzom w Brukseli .- Nie zostaliśmy poinformowani o szczegółach propozycji, nie podejmujemy żadnych decyzji; jesteśmy gotowi, aby ocenić każdą nową propozycję, jeśli zostaną one nam przedstawione.  

W środę 30 września Rada Ministrów przyjęła plan naprawczy dla Kompanii Węglowej (KW) przewidujący, że Towarzystwo Finansowe Silesia przejmie 100 proc. akcji KW. 8 września rząd zdecydował o dokapitalizowaniu TF Silesia przez wniesienie do niej akcji odpowiadających 2 proc. kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1 proc. kapitału zakładowego PZU i PGE. Ich łączna wartość wynosi obecnie ponad 1,4 mld zł.

W ten sposób ratowanie KW ma się dokonać nie wprost ze środków publicznych, ale za pośrednictwem akcji państwowych spółek. TF Silesia w podobny sposób wspierała polskie hutnictwo za rządu Akcji Wyborczej Solidarność. Jednak niektórzy eksperci w Brukseli informowali, że ta metoda budzi wątpliwości, gdyż może być interpretowana jako obejście przepisów unijnych i nie powinna być stosowana.

Zgodnie z unijnym prawem pomoc publiczna może być przeznaczona na restrukturyzację kopalń, czyli na ich zamykanie, w tym na odprawy dla zwalnianych pracowników.