Wspólnota Energetyczna: Ukraina i Mołdawia będą mogły kupować gaz

16 grudnia 2022, 07:15 Alert

Komisja Europejska przyjęła porozumienie Wspólnoty Energetycznej w sprawie celów w zakresie energii i klimatu do 2030 roku. Ministrowie wyrazili solidarność z Ukrainą w obliczu trwających ataków na krytyczną infrastrukturę energetyczną, które mają również wpływ na Mołdawię. Strony uzgodniły wdrożenie zasad rynku energii elektrycznej, dzięki czemu Ukraińcy i Mołdawianie będą mogli handlować z państwami unijnymi. 

Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu
Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu

Podczas 20. posiedzenia rady ministerialnej, które odbyło się wczoraj w Wiedniu, Wspólnota Energetyczna osiągnęła porozumienie w sprawie współpracy między państwami Unii Europejskiej, Bałkanami Zachodnimi i trzema partnerami wschodnimi – Ukrainą, Mołdawią i Gruzją. Strony uzgodniły również wdrożenie unijnych zasad rynku energii elektrycznej. Dzięki temu, państwa te będą mogły handlować z państwami unijnymi.

– Z dużym zadowoleniem przyjmuję wyniki naszego dzisiejszego spotkania, ponieważ podkreśla ono znaczenie współpracy w kwestiach energetycznych w perspektywie krótko, średnio i długoterminowej. Jestem szczególnie zadowolona z porozumienia w sprawie celu 30 procent w odnawialnych źródłach energii na 2030 rok oraz wdrożenia unijnych zasad rynku energii elektrycznej. Będzie to siłą napędową inwestycji w krajach Wspólnoty Energetycznej w nadchodzących latach – powiedziała europejska komisarz ds. energii Kadri Simson.

W trakcie dyskusji, państwa Wspólnoty Energetycznej potępiły inwazję i wyraziły solidarność z Ukrainą w obliczu trwających ataków na krytyczną infrastrukturę energetyczną. Te mają również wpływ na Mołdawię. Komisja Europejska przypomniała, że kraje Wspólnoty Energetycznej będą mogły uczestniczyć we wspólnej platformie zakupu gazu, którą Unia Europejska właśnie tworzy.

Wspólnota Energetyczna koordynuje pomoc europejską na rzecz sektora energetycznego Ukrainy doświadczonego atakami rakietowymi Rosji. Jej członkami są: Unia Europejska, Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia i Kosowo, Mołdawia i Ukraina.

Komisja Europejska/Jędrzej Stachura

Lorkowski: Współpraca energetyczna Unii z Ukrainą to win-win, ale Rosja chce lose-lose (ROZMOWA)