Komisja Europejska zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego OZE do końca 2027 roku

1 grudnia 2021, 06:45 Alert
Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu
Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu

Ministerstwo klimatu i środowiska poinformowało. że Komisja Europejska zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego OZE do 31 grudnia 2027 roku. Aukcje są narzędziem wspierającym rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce.


30 listopada Komisja Europejska poinformowała, że akceptuje przedłużenie systemu aukcyjnego – głównego polskiego programu wsparcia wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.

Decyzja Komisji Europejska będzie stanowić podstawę do przedłużenia funkcjonowania niniejszego programu na okres od pierwszego stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2027 roku. Decyzja została wydana w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

– To doskonała informacja dla wszystkich wytwórców OZE, jak i dla Polski. Aukcje są ważnym narzędziem wspierającym rozwój odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Decyzja Komisji Europejskiej umożliwia zachowanie ciągłości głównego Polskiego systemu wsparcia dla wytwórców OZE w zgodzie z zasadami rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, co jest kluczowe dla zapewnienia warunków do bezpiecznego i przewidywalnego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Minister podkreślił, że powstawanie nowych instalacji OZE ma kluczowe znaczenie dla realizacji ambitnych celów polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej i transformacji polskiej gospodarki w kierunku zero i niskoemisyjnym.

Zgodnie z wstępnymi szacunkami, przedłużenie systemu aukcyjnego umożliwi powstanie ok. 9 GW nowych mocy w technologiach wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych. Maksymalna wartość wsparcia państwa w całym okresie trwania programu może wynieść do 43,85 miliardów złotych – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Rozporządzenie na potrzeby offshore może zostać podpisane w tym tygodniu