Rozporządzenie na potrzeby offshore może zostać podpisane w tym tygodniu

23 listopada 2021, 10:00 Alert
DEME Group offshore
DEME Group offshore

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że w tym tygodniu ma zostać podpisane rozporządzenie dotyczące kolejnych koncesji na potrzeby morskich elektrowni wiatrowych.

Rozporządzenie dotyczące koncesji offshore

– W tym tygodniu zostanie podpisane kluczowe rozporządzenie, które będzie decydowało o przydziale kolejnych koncesji offshore. W międzyczasie podjęto też decyzje, przede wszystkim związane już z realizacją polityki offshore do 2026 roku – przekazał wiceminister. 

Ponadto wiceminister wspomniał, że pierwsza energia z offshore powinna trafić do sieci w latach 2026-27. – Natomiast dla nas było i jest niezwykle kluczowa infrastruktura pod realizację tego zadania, a więc decyzja o budowie portu instalacyjnego oraz portów serwisowych – stwierdził Marek Gróbarczyk.

Podczas obrad XII Konwentu Morskiego na Politechnice Gdańskiej, Gróbarczyk wspomniał, że zgodnie z planami rządowymi, do 2026 roku około sześć gigawatów energii elektrycznej ma trafić do sieci w wyniku realizacji pierwszego etapu offshore.- Tutaj przede wszystkim liczymy na operatorów, deweloperów Skarbu Państwa, a więc PGE oraz Orlen, które bardzo intensywnie przygotowują się do realizacji tego zadania – wyjaśnił. Dodał, że rząd zdecydował też już o wyborze Gdyni jako portu offshore.

– Środki, które zostały przeznaczone na cel offshore są bardzo duże. W ostatecznym kształcie mają wynosić nawet 200 mld zł. W związku z tym jest to zadanie niezwykle istotne pod kątem inwestycyjnym, a z drugiej strony mające ogromny wpływ na gospodarkę państwa polskiego – stwierdził Gróbarczyk.

Polska Agencja Prasowa/Aleksander Tretyn

Jest projekt rozporządzenia, który podzieli tort offshore z kontrowersyjnym wskaźnikiem