Komisja pokaże narzędzia regulowania cen energii w Europie. Polska mroziła je zanim stało się to modne

30 września 2021, 09:30 Alert
Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Przywódcy Unii Europejskiej omówią istotny wzrost cen energii na kontynencie podczas szczytu Rady Unii Europejskiej zaplanowanego na październik. Hiszpania zaapelowała o europejskie rozwiązanie na rzecz subsydiowania cen na rachunkach za prąd. Polska interweniowała w ten sposób już w 2018 roku.

Ceny gazu w Europie wzrosły w tym roku już o 300 procent przez rosnące zapotrzebowanie i małe zapasy podnosząc ceny energii w krajach zależnych od tego paliwa w energetyce. Szczyt przywódców Unii Europejskiej odbędzie się w dniach 21-22 października i będzie poświęcony między innymi tym zagadnieniom.

Hiszpania oczekuje interwencji unijnej w ceny energii ostrzegając przed negatywnym wpływem obecnej sytuacji na tempo transformacji energetycznej oraz ochronę klimatu. Przywódcy unijni mają znaleźć sposób na to by transformacja energetyczna nie podnosiła dodatkowo cen energii.

Komisja Europejska ma przedstawić „skrzynkę z narzędziami”, które będą mogły zostać wykorzystane przez państwa członkowskie w celu interwencji w ceny energii. Warto przypomnieć, że Polska zastosowała takie rozwiązanie z pomocą ustawy o cenach energii z 2018 roku, która funkcjonowała w 2019 roku. Obecnie resort klimatu i środowiska pracuje nad rekompensatami cen energii dla najuboższych.

Reuters/Wojciech Jakóbik

URE zatwierdził trzy projekty przepustowości przyrostowej dla połączeń międzysystemowych