Grupa Azoty uruchomiła komorę, która umożliwi badanie wpływu nawozów na rośliny

12 kwietnia 2023, 12:00 Alert

Grupa Azoty poinformowała o uruchomieniu komory fitotronowej w centrum badawczo-rozwojowym w Tarnowie. Koszt tego typu inwestycji ma wynieść ok 1,5 mln zł. W obiekcie będzie badany wpływ preparatów nawozowych na rośliny w różnych dawkach i formulacjach, niezależnie od pory roku i warunków zewnętrznych.

Fot. Grupa Azoty

Jak poinformowała spółka w środowym komunikacie, kontenerowa komora fitotronowa, która stanęła obok CBR Grupy Azoty w Tarnowie umożliwi spółce prowadzenie badań przy kontrolowanych parametrach takich jak temperatura, natężenie światła, poziom dwutlenku węgla, czy wilgotność.

– Inwestycja pozwoli sprawdzić wpływ testowanych preparatów nawozowych na badane rośliny w różnych dawkach i formulacjach, niezależnie od pory roku i warunków zewnętrznych – wskazano. Koszt fitotronu to ok. 1,5 mln zł.

Fitotron wyposażono w oprogramowanie sterujące odpowiadające za system nawadniania, ogrzewania oraz sterowanie oświetleniem optymalizujące obsługę komory. W obiekcie zostały zamontowane energooszczędne diody LED emitujące światło, którego natężenie i czas „nasłonecznia” można regulować w zależności od aktualnych potrzeb badawczych. Zmianom podlega również stopień wilgotności oraz symulowana siła wiatru. Wszystkie te parametry sterowane są komputerowo, z możliwością dokładnego zaplanowania konkretnego okresu wegetacyjnego.

Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc wyjaśnia, że uruchomienie komory fitotronowej to odpowiedź na potrzeby badawcze Centrum w zakresie uprawy roślin w kontrolowanych warunkach klimatycznych. Do tej pory badania takie były zlecane przez spółkę zewnętrznym partnerom.

– Nie mam wątpliwości, że uruchomiony fitotron istotnie zwiększy nasze zdolności w zakresie wprowadzania na rynek optymalnych formuł nawozowych – zarówno w kontekście bezpieczeństwa dla środowiska, ale również efektywności nowych produktów. Warto dodać, że fitotron jest kolejnym projektem z obszaru B+R, wpisującym się w nasz strategiczny projekt Zielone Azoty – tym razem w obszarze agro – zaznaczył Hinc.

Zgodnie z zapowiedziami docelowo przy centrum badawczo-rozwojowym powstanie również szklarnia badawcza, która zwiększy możliwości spółki w zakresie badań wzrostu roślin i procesów zachodzących w glebie.

Tego typu inwestycja jest już kolejną którą przeprowadziła spółka Grupy Azoty która zwiększy zdolności produkcyjne ale także konkurencyjność firmy na rynku nawozów. Uniezależnienie badań nad nowymi typami preparatami nawozowymi od pór roku w których się je przeprowadza, zwiększa również elastyczność spółki w dziadzienie badań w przyszłości.

Polska Agencja Prasowa / Bartosz Siemieniuk

Grupa Azoty obniża ceny nawozów