Komorowski: Polska jest prymusem. Inne kraje wydają na zbrojenia dramatycznie mało

19 lutego 2015, 14:14 Bezpieczeństwo

– Żyjemy w niebezpiecznym świecie, ale budujemy skutecznie system, który ma gwarantować polskie bezpieczeństwo na każdy wypadek, także na wypadek jakiegoś konfliktu – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski w TVP i TVP Info.

– Świat wokół nas nie jest światem bezpiecznym i Polska nie jest w bezpiecznym miejscu. Ale żyjąc 25 lat w wolnej Polsce, która zyskała wielkich, potężnych, liczących się przyjaciół i sojuszników, jest zintegrowana z Europą, w NATO, Polska nigdy tak bezpieczna jak teraz nie była – powiedział prezydent.

Mówił też, że Polska jest prymusem w NATO, jeśli chodzi o poziom finansowania własnych sił zbrojnych- Rząd na moją prośbę podjął decyzję o podwyższeniu poziomu finansowania do 2 proc. PKB, ale inne kraje wydają dramatycznie mało – wskazywał.

– Trzeba uwzględnić fakt, że Zachodnia Europa trochę inaczej widziała, widzi i pewnie będzie widziała rolę Rosji w tej części Europy. My staramy się przekonywać i Francję, i Niemcy do naszego punktu widzenia, który polega m.in. na tym, że uważamy, iż to, co się wydarzyło – agresja na Ukrainę, zajęcie Krymu, pobudzenie separatyzmu – to jest zmiana na trwałe w środowisku bezpieczeństwa na Wschód od NATO, UE – ocenił.

Prezydent jest zdania, że trzeba dać szansę na zweryfikowanie się umowie(mińskiej do końca. – Nie należy w tym wypadku być bardziej rygorystycznym od samych Ukraińców, bo to do Ukrainy, władz państwa ukraińskiego należy ocena tego, czy rozejm już legł w gruzach, czy też jest nadwyrężany – mówił.

– To, że nastąpiło naruszenie warunków rozejmu jest chyba oczywiste – ocenił. Wspomniał też, że w niedzielę będzie z wizytą na Ukrainie i będzie rozmawiał z prezydentem Petro Poroszenko.

Źródło: Prezydent.pl