EnergetykaInfrastrukturaKolejeOZEWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Komorowski: Współpraca z Danią w energetyce i infrastrukturze

Życzę nam wszystkim, aby po ćwierćwieczu budowania duńskiej obecności biznesowej w Polsce kolejne 25 lat stało się czasem budowania polsko-duńskiego partnerstwa gospodarczego – podkreślił Prezydent RP, który wraz z następcą tronu Danii uczestniczył w „Uroczystym Otwarciu” pod hasłem „DANIA & POLSKA współpraca i innowacje”. Duńska Para Książęca – następca tronu książę Fryderyk i księżna Maria Elżbieta – składa trzydniową wizytę w Polsce. Oprócz Warszawy odwiedzą także Szczecin.

Bronisław Komorowski akcentował, że duńskie firmy są obecne w Polsce w wielu obszarach: w sektorze energetycznym, szczególnie energii odnawialnej, ochronie środowiska, sektorze usług medycznych, przemyśle rolnym i spożywczym, a także wzornictwa użytkowego.

Zaznaczył, że nie można zapominać o znaczeniu branż tradycyjnych, jak energetyka węglowa. Ocenił, że opracowanie nowych technologii węglowych to ważne potencjalne pole współpracy.

Prezydent mówił, że coraz więcej polskich firm sprzedaje swoje produkty na rynku duńskim, również pod własną marką.

Wyraził zadowolenie z obecności coraz większej liczby polskich film na rynku duńskim, także z autobusów firmy Solaris na ulicach duńskich miast.

– Cieszy nas to, bo mamy nadzieję, że niedługo polskie pociągi i inne produkty polskie będą tam funkcjonowały – powiedział. – Marzymy o tym, aby pasażerów w Danii przewoziły pociągi z Polski – dodał.

Źródło: Kancelaria Prezydenta


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X