Komorowski: Współpraca z Danią w energetyce i infrastrukturze

13 maja 2014, 10:56 Energetyka
Bronisław Komorowski

Życzę nam wszystkim, aby po ćwierćwieczu budowania duńskiej obecności biznesowej w Polsce kolejne 25 lat stało się czasem budowania polsko-duńskiego partnerstwa gospodarczego – podkreślił Prezydent RP, który wraz z następcą tronu Danii uczestniczył w „Uroczystym Otwarciu” pod hasłem „DANIA & POLSKA współpraca i innowacje”. Duńska Para Książęca – następca tronu książę Fryderyk i księżna Maria Elżbieta – składa trzydniową wizytę w Polsce. Oprócz Warszawy odwiedzą także Szczecin.

Bronisław Komorowski akcentował, że duńskie firmy są obecne w Polsce w wielu obszarach: w sektorze energetycznym, szczególnie energii odnawialnej, ochronie środowiska, sektorze usług medycznych, przemyśle rolnym i spożywczym, a także wzornictwa użytkowego.

Zaznaczył, że nie można zapominać o znaczeniu branż tradycyjnych, jak energetyka węglowa. Ocenił, że opracowanie nowych technologii węglowych to ważne potencjalne pole współpracy.

Prezydent mówił, że coraz więcej polskich firm sprzedaje swoje produkty na rynku duńskim, również pod własną marką.

Wyraził zadowolenie z obecności coraz większej liczby polskich film na rynku duńskim, także z autobusów firmy Solaris na ulicach duńskich miast.

– Cieszy nas to, bo mamy nadzieję, że niedługo polskie pociągi i inne produkty polskie będą tam funkcjonowały – powiedział. – Marzymy o tym, aby pasażerów w Danii przewoziły pociągi z Polski – dodał.

Źródło: Kancelaria Prezydenta